PROJEKT „HERZL CHAIR“ NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ

PROJEKT „HERZL CHAIR“ NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ 4.92/5 (98.33%) 12 ohodnocení

Portrét Theodora Herzla Hermann Struck, 1903
Portrét Theodora Herzla Hermann Struck, 1903

Dnes v 10:30 se v Brně ve vile Tugendhat, (navržené architektem Ludwigem  Mies van der Rohe a postavené manžely Gretou a Fritzem Tugendhatovými v letech 1929-1930) památce moderní světové architektury zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, uskuteční jedinečná událost. Za přítomnosti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy, velvyslance Státu Izrael, pana Jakova Levyho a předsedy Veřejné rady pro uctění památky Theodora Herzla (Public Council for Commermoration of Theodor Herzl), profesora Ariela Feldsteina bude slavnostně zahájen projekt „Herzl Chair“.

Jde o unikátní projekt, ve kterém Nadační fond Theodor Herzl Chair umožní zřizovat na Masarykově univerzitě v Brně pracovní místa, o které se budou moci na dobu dvou týdnů až šesti měsíců pravidelně ucházet zájemci z Izraele.

Vila Tugendhat  foto Wikipedia
Vila Tugendhat  foto Wikipedia

První zájemci z řad izraelských odborníků se mohou o prestižní místa ucházet už letos do 1. července, později pak vždy jednou ročně do 31.12. O tom, kolik z nich a kteří se do ČR vydají, rozhodne komise složená ze zástupců Masarykovy univerzity, reprezentanta izraelské akademické obce, izraelského velvyslanectví a předsedy Public Council for Commemoration of Theodor Herzl.

Veřejná rada pro uctění památky Theodora Herzla působí při Úřadu předsedy vlády a její činnost byla uzákoněna roku 2004.  Vytvoření akademického centra na památku Theodora Herzla v Brně je symbolické, protože Herzlova filozofie nalezla od samých počátků velmi kladný ohlas právě v Brně a na Moravě.  Událost se koná v měsíci  ijaru , kdy se podle židovského kalendáře Herzl v Budapešti narodil (10. ijaru 5620). Podle gregoriánského kalendáře to bylo 2. května 1860.

Novému projektu na  jeho cestu přejeme  tradiční Mazal tov!

1 komentář u „PROJEKT „HERZL CHAIR“ NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ“

Komentáře nejsou povoleny.