PROJEKT „HERZL CHAIR“ NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ

PROJEKT „HERZL CHAIR“ NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ 4.92/5 (98.33%) 12 ohodnocení

Portrét Theodora Herzla Hermann Struck, 1903
Portrét Theodora Herzla Hermann Struck, 1903

Dnes v 10:30 se v Brně ve vile Tugendhat, (navržené architektem Ludwigem  Mies van der Rohe a postavené manžely Gretou a Fritzem Tugendhatovými v letech 1929-1930) památce moderní světové architektury zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, uskuteční jedinečná událost. Za přítomnosti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy, velvyslance Státu Izrael, pana Jakova Levyho a předsedy Veřejné rady pro uctění památky Theodora Herzla (Public Council for Commermoration of Theodor Herzl), profesora Ariela Feldsteina bude slavnostně zahájen projekt „Herzl Chair“.

Jde o unikátní projekt, ve kterém Nadační fond Theodor Herzl Chair umožní zřizovat na Masarykově univerzitě v Brně pracovní místa, o které se budou moci na dobu dvou týdnů až šesti měsíců pravidelně ucházet zájemci z Izraele.

Vila Tugendhat  foto Wikipedia
Vila Tugendhat  foto Wikipedia

První zájemci z řad izraelských odborníků se mohou o prestižní místa ucházet už letos do 1. července, později pak vždy jednou ročně do 31.12. O tom, kolik z nich a kteří se do ČR vydají, rozhodne komise složená ze zástupců Masarykovy univerzity, reprezentanta izraelské akademické obce, izraelského velvyslanectví a předsedy Public Council for Commemoration of Theodor Herzl.

Veřejná rada pro uctění památky Theodora Herzla působí při Úřadu předsedy vlády a její činnost byla uzákoněna roku 2004.  Vytvoření akademického centra na památku Theodora Herzla v Brně je symbolické, protože Herzlova filozofie nalezla od samých počátků velmi kladný ohlas právě v Brně a na Moravě.  Událost se koná v měsíci  ijaru , kdy se podle židovského kalendáře Herzl v Budapešti narodil (10. ijaru 5620). Podle gregoriánského kalendáře to bylo 2. května 1860.

Novému projektu na  jeho cestu přejeme  tradiční Mazal tov!

Jedna myšlenka na “PROJEKT „HERZL CHAIR“ NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ V BRNĚ”

Komentáře nejsou povoleny.