Dva unesení syrští pravoslavní biskupové dosud nezvěstní

Dva unesení syrští pravoslavní biskupové dosud nezvěstní 4.29/5 (85.71%) 7 ohodnocení

unesení syrští biskupovéAleppo. Dva unesení pravoslavní biskupové jsou stále v rukách únosců. Agentuře AsiaNews to potvrdil řecko-melchitský (katolický) biskup Jean Clement Jeanbart, který zdůraznil, že „katolická i pravoslavná církev všemožně usilují o kontakt s únosci, ale dosud není jasné, kdo za tímto kriminálním činem stojí.“ Biskup syrské pravoslavné církve v Aleppo, Yohanna Ibrahim, a arcibiskup řecké pravoslavné církve v Aleppo, Boulos Yaziji byli uneseni 22. dubna v Kafr Dael, asi deset kilometrů od Aleppa na hranicích s Tureckem. Jejich řidič byl zavražděn.

Mezitím byla odstřelována křesťanská čtvrť v Aleppo. Výbuchy zabily čtyři lidi a několik domů se zřítilo. Mons. Jeanbart vysvětluje, že „situace ve městě je strašlivá, nikdo není v bezpečí, nevyjímaje křesťany,“ kteří v konfliktu zachovávají neutralitu. „Nevíme, kdo odstřeloval domy křesťanů a proč, ale zajisté nešlo o žádný balistický omyl“. Řecko-melchitský biskup apeluje na západní státy: „Zastavte tuto válku, pomozte syrským vůdcům, aby převládla logika dialogu a smíření nad konfliktem a nenávistí.“

Církve všech obřadů se modlí za unesené pravoslavné biskupy

Sýrie. Syrské pravoslavné církve různých obřadů slavily 28. dubna liturgii Květné neděle. Představitelé církví shromáždění v Damašku vyzvali k modlitební vigilii za svobodu unesených biskupů, která se bude konat v řecko-pravoslavném kostele Sv. Kříže. Také v aleppské řecko-pravoslavné katedrále se v sobotu večer sešli věřící ke společné modlitbě, uvedl pro agenturu Fides chaledjský biskup Antoine Audo. “Kostel byl plný. Byla to prostá, ale zároveň velmi důstojná prosebná modlitba. Byl přítomen řecko-melchitský metropolita Aleppa a asi patnáct katolických kněží”, dodal. Přestože se blíží velikonoce, nikdo nemá chuť oslavovat, říká mons. Audo. “Únos dvou biskupů, jemuž předcházel únos dvou kněží v únoru, je zkušenost, kterou místní věřící dosud nezažili. Šíří se smutek a každý se ptá, proč se to stalo”, uzavírá biskup Audo.

(mig, jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Dva unesení syrští pravoslavní biskupové dosud nezvěstníCírkve všech obřadů se modlí za unesené pravoslavné biskupy.