Jakmile Rusko dodá Sýrii rakety S-300, Izrael je zničí

Jakmile Rusko dodá Sýrii rakety S-300, Izrael je zničí 4.70/5 (94.07%) 27 ohodnocení

protiletecký raketový systém S-300
protiletecký raketový systém S-300

Přestože britské The Sunday Times oznámily, že Rusko zrušilo dodávku raket S-300 Sýrii výměnou za izraelský slib neútočení, během pár hodin se ukázalo, že zpráva není pravdivá. Nejmenovaný vysoký izraelský představitel ji dementoval jako „pohádku“ s tím, že k „žádné dohodě mezi Netanjahuem a Putinem nedošlo“, a náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že rakety budou dodány přesně podle několik let staré smlouvy.

Zdá se nicméně, že pokud Rusko skutečně protiletadlové rakety Sýrii dodá, v zemi příliš dlouho nevydrží.

Izraelští představitelé dali během včerejška a předvčerejška jasně najevo, že nejsou připraveni smířit se s tím, že Sýrie bude vyzbrojena ruskými S-300.

Přestože Rusko trvá na tom, že rakety jsou čistě obranné, a podle Rjabkova dokonce jejich dodání přispěje k míru, protože odradí „horské hlavy“ od intervence do Sýrie, Izrael namítá, že s dostřelem 200 až 300 kilometrů mohou rakety ohrozit i izraelský vzdušný prostor, včetně letadel startujících z Ben Gurionova mezinárodního letiště.

Ministr zpravodajských služeb, mezinárodních vztahů a strategických věcí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) včera ruské rozhodnutí neobvykle ostře odsoudil jako „naprosto chybné“ jak morálně, tak strategicky. Odmítl tvrzení, že rakety jsou čistě obranné právě s odkazem na to, že v jejich dostřelu se nachází také izraelské mezinárodní civilní letiště. Dodal, že vláda v Jeruzalémě se obává také toho, že se tyto zbraně mohou dostat do rukou Íránu nebo Hizballáhu.

K dodávce ruských raket S-300 Sýrii se vyslovil také ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon), který bez diplomatických okolků dal najevo, jak bude Izrael reagovat. „Rakety jsou hrozba,“ uvedl s tím, že realizace kontraktu je zatím pozvolná. „Doufejme, že k tomu nedojde, ale pokud ano, víme, jak jednat.“

Rusko se vyhnulo tomu, aby potvrdilo nebo vyvrátilo, zda nějaké rakety S-300 již Sýrii dodalo. Z izraelských vyjádření nicméně vyplývá, že k tomu zatím nedošlo. Dohodu o prodeji raket za údajně 800 milionů dolarů (přibližně 1,6 miliardy českých korun) podepsala Sýrie s Ruskem v roce 2010. Na žádost Izraele již bylo v minulosti dodání těchto zbraní oddáleno.

protiletecký raketový systém S-300
protiletecký raketový systém S-300

7 komentářů u „Jakmile Rusko dodá Sýrii rakety S-300, Izrael je zničí“

 1. Právě přítomnost S-300 bude dův 😆 😆 odem pro „intervenci“ do Súru. 😆 😆 No dobře – Rusové dostanou $$$ a Syřanům nakonec zbude halda šrotu…. 😆 😆 Komplikací by ovšem bylo, kdyby u preventivního „umlčování“ raketových základen byl přítomen ruský instruktážní personál. To by se asi Vladimírovič nas███…. 🙄

  pozn. CENZOR V AKCI 😀

  1. Také myslím, že jediným problémem k řešení bude zajistit, aby se rakety změnily ve šrot ve chvíli, kdy u nich nebude oficiálně žádný Rus. Neoficiálně tam asi budou tak jako tak, ale s žoldáky pracujícími na základě komerčního kontraktu si netřeba dělat starosti. Ovšem, zda Rusko dostane zaplaceno, to bych si tak jistý nebyl… Assad Rusům dluží už opravdu hodně a jedním z důvodů, proč ho podporují, je právě snaha dostat zaplaceno za dosavadní dodávky. Protiassadovská vláda počítám se bude stavět k jeho dluhům odmítavě.

 2. A jak je tak zvykem v té maší globální době, příliš se hovoří. Ministr obrany dnes ráno požádal ministry a poslance, aby se k této tématice nevyjadřovali. Všechno to má širší souvislosti a jistě nikdo nechce aby se povídáním nahoru dolu něco zkazilo. Znalec izraelské historie ví, že existuje precedens a jiní si mohou počkat na informace některé renomované tiskové kanceláře.

 3. Mladistvým a nesvéprávným pyrotechnika do rukou nepatří. Na demonstraci síly stačí i atrapa, akorát nevím, jestli to moudrý ďáďa ví. Ledaže by nepozorovaně přilétl v létajícím obleku, odstranil spouštěč odpalu a zmizel zpátky na Krym.

 4. nechci to zlehčovat, ale kdyby je dopravili do českých sběrných surovin, ušetří si spoustu problémů a ještě vydělají na šrotu majlant:mrgreen:

 5. Ackoliv jeste ruske lode s S-300 do Syrie nevypluli nebot podle Arutz 2 Syrie zaplatila zatim jen tretinu ceny z celkove sumy, osobne si vsak myslim, ze je Rusove do Syrie nakonec poslou.
  Take se prilis zapomina na fakt, ze kazda zeme ma specificke podminky pro pouziti kazdeho zbran.systemu(nejen PVO), ktery aby fungoval spolehlive, musi se v te dane zemi nejdrive adaptovat a to muze spolu s vycvikem obsluhy S-300 trvat dele nez pul roku po dodani(u stihacek i dele nez rok a pul). Jine atmosfer.podminky i rusive jevy jsou v Rusku a jine v Syrii ci Iranu napriklad. Moderni zbran.systemy se s temito problemy dokazi vyporadat, ale trva to nejaky cas nez se vse „vypiluje“.

  Me spekulace ohledne ne/zniceni S-300 v Syrii jsou nasledujici:

  1. pokud budou S-300 obsluhovat pouze Rusove, nebudou po nasich letadlech strilet pri dalsich pripadnych uderech na sklady zbrani Hizballahu v Syrii a tudiz nebude na ne zautoceno(jednoduse se Rusove s S-300 budou divat „jinam“ jako to principialne udelali Saudove svymi AWACSy pri preletu nasi IAF nad saudskym vysostnym uzemim na pruzkum.lety do Iranu)

  2. v pripade syrske obsluhy, pokud Rusove predaji tajne frekvencni datalinky nasi IAF k ruseni, ani pak nemusi byt S-300 znicen(podobny princip udelali nasi s bezpil.letadly, prodane Gruzincum, ktere v pocatecni valce v.2008 s Gruzinci, nadelali Rusum hodne zla. Izraelci predali frekvence datalink k ruseni Rusum za slib, ze Rusko na oplatku nedoda Irancum S-300)
  K temto variantam je vsak NUTNA bezchybna „spoluprace“ Rusu i nasich. Nasi jim budou muset sdelit mista i duvody pro dalsi pripadne udery. Ted se zrovna Rusum Hizballah hodi, ale jinak ho maji tez na „cernem seznamu“.

  Jsou to me osobni spekulace, jeste mohou byt zcela jine varianty „reseni problemu“ s S-300.

  Celkove je tento system prilis vychvalovan jako by byl neznicitelny. Na 2.stranu Rusove umeli vzdycky vyrobit vybornou raket.PVO. Zalezi nejvice na taktice pouziti i protiopatreni a tom nase IDF/AF vynika.

 6. Zapomel jsem jeste napsat, ze S-300, budou-li dodany, budou pod ochranou mensiho PVO modern.raket.systemu Pancir, ktere uz Syrie vlastni nejaky cas. Bude to smrtici kombinace, ale novinari, predhanejici se v superlacich S-300 zapominaji, ze PVO nemusi byt zniceno vyhradne ze vzduchu(tyto 2 prekryvajici se systemy se tezko prekonavaji pouze ze vzduchu), ale i ze zeme napr.udernymi komandy, nejspise vsak kombinovane(jako napr.nekolika akci britske SAS na Falklan.ostrovech v r.1982 proti letadlum argent.letectva)

Komentáře nejsou povoleny.