Ministr Schwarzenberg se v Saudské Arábii setkal s českými zdravotníky a podpořil české firmy

Ministr Schwarzenberg se v Saudské Arábii setkal s českými zdravotníky a podpořil české firmy 3.70/5 (74.00%) 10 ohodnocení

Karel Schwarzenberg při jednání v Saúdské Arábii
Karel Schwarzenberg při jednání v Saúdské Arábii

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg ukončil sérií jednání cestu po Saudské Arábii. V regionu zůstává a pokračuje návštěvou Jemenu.

Návštěva saudsko-arabské Džiddy byla podle ministra úspěšná. Během dne a půl se české delegaci podařilo jednat s řadou vrcholných představitelů státu. Ti s českým šéfem diplomacie často hovořili v delších formátech, než bývá běžné.

„V Saudské Arábii jsme se zabývali celkovou situací na Blízkém Východě. Zajímal mě názor saudského korunního prince a poté také ministra zahraničí na situaci v regionu, především v Sýrii a také na vývoj v Íránu. Druhým důležitým bodem byla snaha prosadit naše firmy na zdejším trhu. Je zde celá řada atraktivních zakázek, o které mohou naši podnikatelé usilovat, a my jsme se snažili jejich zájmy podpořit,“ řekl ministr, který dnes jednal i s ministrem obchodu a průmyslu Tawifem Al Rabiahem.

Během následné schůzky s ministrem zdravotnictví Abdullahem Bin Abdulazizem Al Rabiahem saudská strana projevila zájem o českou expertízu při stavbě nemocnic, jejich vybavení, kvalifikované pracovní síly a spolupráci v oblasti výzkumu. Saudská Arábie chce v nejbližších letech zdvojnásobit kapacitu svého zdravotnictví a vidí široké možnosti pro spolupráci s českou stranou. Ministr zdůraznil české zkušenosti a představil saudským partnerům mimo jiné firmu Linet vyrábějící nemocniční postele a G5 Plus, která vysílá do zahraničí kvalifikované pracovníky.

Zhruba 250 českých zdravotníků v Saudské Arábii již pracuje. České lékaře a zdravotní sestry a další české krajany ministr pozdravil během koktejlu, který uspořádal český honorární konzul v Džiddě.

přistání české delegace v Saúdské Arábii
přistání české delegace v Saúdské Arábii, foto: Tomki Němec

Ministr Schwarzenberg svoji saudsko-arabskou cestu zahájil 19. května setkáním s korunním princem, 1. místopředsedou vlády a ministrem obrany Salmanem. Během schůzky ministr Schwarzenberg pozval korunního prince do České republiky.

Hlavním cílem návštěvy ministra v Království Saudské Arábie, která nabízí v regionu největší trh, je posílení politických a obchodních vztahů. Šéf české diplomacie podepsal se saudským náměstkem ministra zahraničí memorandum o porozumění. Obě ministerstva se v něm domluvila na užší spolupráci a pravidelných konzultacích.

Ministr opět cestuje s početnou delegací českých podnikatelů, kteří navazovali kontakty na Podnikatelském fóru. Ministr Schwarzenberg během jednání se saudskými partnery zdůrazňoval zkušenosti českých podnikatelů v oblasti průmyslové a dopravní infrastruktury, energetice či lázeňství a jejich zájem o obchodní a investiční spolupráci.

České firmy nabízí saudským partnerům mimo jiné know-how pro vybavení letišť a dodávky pasivních radiolokátorů Věra. Možnost spolupráce vidí česká strana i v oblasti železniční a městské dopravy, kde se naše firmy podílí na stavbě železnice Džidda-Mekka a účastní se výběrového řízení na projekty metra v Mekce. České podniky mají zájem rovněž o vodohospodářské projekty, zejména v oblasti dálkových vodovodů. Plynostav Arabian se účastní několika výběrových řízení na dálkové přivaděče vody do Rijádu. Ministr Schwarzenberg rovněž ocenil program stipendií krále Abdullaha pro studenty, na jehož základě u nás studuje na 100 saudských studentů.

Vzájemný obchod od navázání diplomatických styků v roce 1995 roste. V roce 2012 dosáhl svého rekordního obratu 359 milionů dolarů. Podle odhadu v Saudské Arábii pracuje na 300 Čechů, většinou ve zdravotnictví jako lékaři a zdravotní sestry. V roce 2009 byl založen první smíšený saudsko-český podnik lázně Saudi Darkov. Tisíce saudských občanů jezdí každoročně za léčebnými pobyty do České republiky.

Ministr Schwarzenberg se rovněž ptal saúdských partnerů na jejich vnímání bezpečnostní situace v regionu, zejména řešení eskalujícího konfliktu v Sýrii a vývoj íránského jaderného potenciálu.

jednání Karla Schwarzenberga v Saúdské Arábii
jednání Karla Schwarzenberga v Saúdské Arábii, foto: Tomki Němec

V pondělí ministr přeletí do Jemenské republiky, kde půjde o potvrzení našeho dlouhodobého zájmu jak politického, tak ekonomického – Česká republika je členem Skupiny přátel Jemenu, vyjádření podpory probíhající politické transformaci a zahájenému národnímu dialogu. Během návštěvy bude otevřen honorární konzulát ČR v Sanaá.

Rozhovory ve Spojených arabských emirátech se soustředí na posílení bilaterálních vztahů a další rozvoj ekonomické relace vzhledem ke skutečnosti, že SAE jsou nejvýznamnějším arabským obchodním partnerem České republiky.

Článek je tiskovou zprávou Ministerstva zahraničních věcí České republiky, které jej publikovalo pod názvem Ministr Schwarzenberg se v Saudské Arábii setkal s českými zdravotníky a podpořil české firmy.