Předsedou strany Šas jmenován Arje Deri, Eli Jišaj bude možná kandidovat na starostu Jeruzaléma

Předsedou strany Šas jmenován Arje Deri, Eli Jišaj bude možná kandidovat na starostu Jeruzaléma 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

Ariel Atias, Arje Deri, Eli Jišaj
bývalé předsednictvo Šas (zleva) Ariel Atias, Arje Deri, Eli Jišaj

Předsedou strany Šas byl ve čtvrtek 2. května 2013 jmenován Radou učenců Tóry poslanec strany a dosavadní spolupředseda Arje Deri (Aryeh Deri, אריה דרעי), který tak definitivně v čele strany po vystřídal Eliho Jišaje (Eli Yishai, אלי ישי), který ji vedl 13 let.

Arje Deri byl minulosti předsedou strany, ale musel rezignovat poté, kdy byl odsouzen za přijetí úplatku ke 3 rokům vězení a následně měl po 10 let zákaz politické činnosti. V čele strany po tu doby stál Eli Jišaj.

Poté, kdy Derimu vypršel zákaz politické činnosti, začal vehementně usilovat o návrat do čela strany, což loni v říjnu – před parlamentními volbami, v nichž Šas doufal v úspěch – vyřešila dohoda o tom, že strana bude mít v čele dočasně triumvirát Arje Deri, Eli Jišaj a Ariel Atias (אריאל אטיאס).

Ve čtvrtek večer na tiskové konferenci v synagoze duchovního vůdce Šasu rabiho Ovadji Josefa v jeruzalémské čtvrti Har Nof oznámil tajemním Rady učenců Tóry, že v čele strany bude do budoucna stát Arje Deri.

Rabi Josef v sobotu večer vysvětlil, že Derimu před lety slíbil, že se po odpykání trestu vrátí do čela Šas. Rabín současně ocenil Jisraje: „Je to čestný muž, spravedlivý muž… Dělal vše moudře a s pokoru, nikdy nebyl pyšný nebo arogantní. Jsem mu vděčný za vše, co udělal, ať mu B-h dá dlouhý život.“

Dosavadní spolupředseda strany Ariel Atias bude předsedou poslaneckého klubu Šas a Elimu Jišajovi bylo nabídnuto řídit síť škol strany Šas. Jišaj požádal o 10 dnů, aby nabídku zvážil.

Už o víkendu ovšem někteří klíčoví Jišajovi stoupenci přišli s návrhem, aby bývalý předseda strany a ministr vnitra odešel z parlamentu a kandidoval na starostu hlavního města Jeruzaléma. Deník Jisrael Hajom (Yisrael Hayom, Izrael dnes) cituje jednoho ze stoupenců, podle nějž „se jedná o velmi významnou pozici, mnohem významnější, než některé ministerské funkce“ a „jedná se o post přesně pro Eliho Jišaje, protože byl ministrem vnitra, umí řídit a protože je charedi osobností, která by byla přijatelná i pro sekulární Izraelce.“

Komunální volby se budou v Jeruzalémě konat tento podzim a pokud by se Jišajovi podařilo získat podporu nejen charedim, ale také necharedi tradičních Židů, mohl by být vážným soupeřem současnému starostovi Niru Barkatovi při jeho snaze o znovuzvolení.

16 komentářů u „Předsedou strany Šas jmenován Arje Deri, Eli Jišaj bude možná kandidovat na starostu Jeruzaléma“

 1. Ubohy Jeruzalem. Nebude treba poridit si pred navstevou Svateho mesta paruku nebo nejake ty beztvare a neslusive hadry, ktere s oblibou nosi me ultraortodoxni souverkyne?

  1. Budou volby 🙂 Takže pokud si to většina neodsouhlasí, tak ani čistě teoreticky tohle „nehrozí.“ Další věcí je, že zrovna Eli Jišaj je rozumný člověk…

   1. Jeho vyroky ukazuji na pravy opak, nebo se mozna neshodneme v tom, co znaci „rozumny clovek“, ale pravdepodobnejsi je prvni moznost.

 2. Sice je to vnitrni vec strany Shas, ale osobne si myslim, ze to byl velky podraz na E.Jisaje!
  R.Ovadia Josef rad mnohokrat predtim nez obvinili A.Deriho ze zpronevery penez(brani uplatku), poucoval ostatni politiky, ze necti v politice Toru, ale BUM, prisla tato afera a po propusteni Deriho z vezeni se Deri dral do cela strany a aby r.Ovadia Josef neposkodil pred parlamen.volbami stranu rozkolem mezi Derim a Jisajem, do voleb byli na jeho radu oba(!) v cele strany. Vsichni politicti komentatori se shodovali na tom, ze Deri nema rad konkurenci a po volbach udela VSE, aby vystrnadil Jisaje z postu predsedy. Proste Deri se nerad deli o moc s jinym.
  Bude ted zajimave sledovat dalsi kroky E.Jisaje, ktery se citi(podle mne zcela opravnene) poskozen a mozna mu jina polit.strana Am Shalem, ktera se rekrutuje z rad byvalych clenu Shasu nabidne nejaky post ve sve strane.

  Co jsem chtel ale rict je, ze r.Ovadia Josef je u mne pokrytec, ktery poucoval ostatni, ohanejiciho se Torou, ale pritom sam pozdeji sel v nepravostech mnohem dale nez sekularni strany. U ostatnich stran kazdy, kdo byl ve vezeni(je jedno jakou dobu a za co) je proste polit.mrtvola se vsim vsudy.

  Hlavne, ze o ha’Bait ha’Jehudi pred volbami tento rav tvrdil, ze je to strana ha’Bajit ha’Gojim jenom proto, ze se ha’Bait ha’Jehudi snazi rozlomit monopol Shasu nejen co se tyce kandidatu na Hlavnim Rabinatu. Shas ani jina naboz.strana nemaji monopol na Halachu.

  1. Souhlasím. Eli Jišaj řídil stranu slušně a v mezích správného chování, což o Derim se rozhodně říct nedá. Myslím, že milý Arje přitlačil rabiho Josefa velmi silně ke zdi a vynutil si na něm splnění dávného slibu návratu (který možná Josef dal kdysi s nadějí, že mezitím se poměry nějak změní a nebude třeba slib plnit). V každém případě Arje Deri je symbolem, který rozhodně Šas nepomůže.
   A co se týče útoků na Bajit Jehudi, tak myslím, že Šas i rabi Josef si nyní rvou vousy – neb Benet jim to neodpustil a charedim následky uvidí při výběru nových vrchních rabínů, o reformě rabinátu nemluvě. Jak se do lesa volá…

 3. Nezda se, ze by vousy r.Ovadia byli o neco kratsi 😆 .
  Rabinat VELMI NUTNE potrebuje reformovat, aby se uz nestavali takove exesy, jake jsem popisoval v diskuzi pod jinym clankem.
  Sice muj favorit voleb byl Zidovsky Dum, ale tajne jsem doufal i ve vyraznejsi uspech Am Shalem.

 4. Nechci tvrdit, že se mýlíte, ale uvažujete podle tradičních formátů, „Der’i kradl protože je ortodoxní sefard,“ Jišaj je oběť protože ho Der’i vyšoupl, tím, že zmanipuloval starého rabína Ovadiju. Zapomněli jste, že Der’i stranu vlastně založil a dovedl k tomu, že měla i 17 mandátů. Navíc jeho prohřešek nebyl takový že kradl do vlastní kapsy, ale ve funkci ministra vnitra převedl peníze na účet nějaké ješivy, které asi tak úplně nenáležely. Své si odseděl a měl čas se dost učit a „jít“ do sebe. Stejnou chybu už nezopakuje. Není také nezajímavé vzít v úvahu, že v současné situaci, kdy se hovoří o službě ortodoxů v armádě se náramě hodí ortodox, který v armádě sloužil A takový Arje Der’i je, skončil vojensou službu v poddůstojnické hodnosti. .

  1. Není to tak úplně přesně. Uvažuji tak, že „Deri bral úplatky, proto je lump“ a jestli je Sefard, to s tím nemá nic společného. Naopak Jišaj – pokud vím – úplatky nebral ani nespáchal jiný zločin, naopak z mého pohledu slušně vedl stranu i se solidně choval při svém působení v Knesetu a ve vládě. Nyní je solidní Jišaj nuceně (neb on sám to rozhodně nechtěl) vyměněn za Deriho, který se nevybíravě dere rovnou do předsednictví stranu, jen co tomu skončil zákaz politického působení.
   Ohledně toho jeho provinění se nechci přít do detailů, ale co vím, tak se nejednalo o jeden případ ani o nějaké drobné (tuším 155 tisíc dolarů) a těch 17 mandátů udělal Šasu Deri právě tím, že místo, aby sklopil uši a uznal vinu, tak před volbami v roce 1999 v souvislosti se svým trestním stíháním hysterčil (a rabi Josef s ním) o údajném „aškenázském rasismu“. Ve volbách předtím měl Šas mandátů 10…
   U Deriho mi chybí jakákoliv pokora. Okamžitě, jak je to možné se cpe k nejvyšší moci ve straně, když rabi Josef na podzim zjevně váhal, tak ho přitlačil ke zdi tím, že mu zjevně neomaleně připomněl jeho dávný slib, že se bude moci vrátit (a zřejmě pohrozil, že nebude-li moci být v čele Šas, tak si založí vlastní stranu)…
   Je pravda, že Deriho vojenská služba by se snad mohla v nynějším politickém boji o povinnou vojenskou / civilní službu hodit, ale myslím, že vliv bude minimální. Benet a Židovský domov rabimu Josefovi rozhodně nezapomenou jeho výrok o „Domově gojim“ a Lapid už se na ně třese. Napíší si zákon podle sebe a Likud a Jisrael Bejtejnu (o Straně práce, Kadimě a Merecu nemluvě) je podpoří.

  2. Deri nekradl a neprijimal uptatky proto, ze je ortodoxni sefard. Proc, to vi jen on sam a neni to zas az tak dulezite. Vyse popsane skutecnosti mu byly dokazany. Odpustte, ale takovy clovek nema v politice co delat. Tim, ze byl znovu prijat do strany SAS, tato strana vlastne dokazuje, ze neni podle jejich clenu spatne, co Deri udelal, ale ze se nechal chytit.

 5. V spektru politických zlodějen, které se v poslední době odhalily nebo spíše poodhalily je 155 tisíc dolarů opravdu „drobné“. Navíc celý proces byl medializován stylem sovětské propagandy. Pozor ŠAS měl mnoho mandátů již před Derího odsouzením. Nezapomeňte, že byl ministrem vnitra. Eli Jišaj také není takový „spravedlivý“ jak píšete. Měl také nějaké problémy o nichž se ovšem diskrétně nemluvilo. Der’i je mnohem inteligentnější a má větší charizma. Uvidíme co se bude dít. Každopádně bude zajímavé sledovat boj mezi Lapidem a Der’im. Lapid na tom v tomto okamžiku není moc dobře ….

  1. Vazena pani, i kdyby to bylo i jen deset NIS, tak je to – od politika, ktery zastupuje nabozenskou stranu obzvlast – neprijatelny pocin.

 6. S tim lze zcela souhlasit, ze Deri ma charisma, proto si myslim, ze r.Ovadia ho vybral snad jedine prave proto, aby Shasu dopomohl k vice hlasum za kazdou cenu.
  Ovsem u Shas a specialne r.Ovadia Josefa je to ovsem prohresek o to horsi, ze jinak ma plnou pusu Tory a poucuje ostatni ohledne politiky, ovsem sam v konkretnim pripade se chova minim.stejne.
  Mate pravdu i v tom, ze i dalsi politici maji podobne „problemy“, ale alespon nepoucuji jine, jak se moralne chovat(cimz je to neomlouva).
  Nevim, jestli ta vytka o „ortodoxni Sefard“ byla na mne, ale nic jsem takoveho nenapsal. Pokud by to byl Azkenaz, nesnizuje to jeho provineni ani o 0.000000000000000001 %.
  Nejsem kritikem r.Ovadia Josefa za kazdou cenu, ale u mne je(rozhodne nejen timto pripadem) minim.velmi kontraverzni.

  1. Velmi spravne – rabbi Ovadia Josaef se neustale ohani Toiou a ma plna usta micvot, ale pravdepodobne zapomnel Desatero. A pokud nekomu neni jasne, co mam na mysli, tak vyjadreno po cesku “ Nepokrades, Kelisova.“

 7. Neodpovídala jsem Vám osobně. Vím, že tady v Izraeli je taková atmosféra. Uvidíme kam to všechno povede, Deri se bude jistě orientovat na sociální politiku a tím si získá sympatie, které například Lapid ztrácí.

Komentáře nejsou povoleny.