Rusko nedodá rakety S-300 do Sýrie

Rusko nedodá rakety S-300 do Sýrie 4.67/5 (93.33%) 24 ohodnocení

Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu
Vladimir Putin, Benjamin Netanjahu

Podle informace publikované v deníku Sunday Times, informoval ruský zdroj, že plánovaná dodávka  raket S-300 do Sýrie byla zrušena. Vysoký úředník ruské vlády zdůvodnil zrušení dodávky obavou z možného ostřelování civilního Ben Gurionova letiště u Tel Avivu. Dále zdůraznil, že v Izraeli žije velká ruská komunita, za jejíž bezpečnost cítí Rusko odpovědnost, a to je také hlavní důvod pro zrušení dodávky.

K dohodě o zrušení dodávky došlo během nedávné návštěvy Benjamina Netanjahua v Rusku. Izrael se na oplátku zavázal nezaútočit na Sýrii ze vzduchu. Motivací jistě byla také obava, aby se rakety nedostaly do „nesprávných rukou“.  Spolu s Netanjahuem navštívil Rusko také poradce pro národní bezpečnost Jakov Amidror a náměstek ministra zahraničí Zeev Elkin, kteří jistě předložili dostatek argumentů pro zrušení dodávky raket.

Ruský ministr zahraničí Lavrov sice minulý týden zdůraznil, že Rusko nezruší smlouvy, v nich se zavázalo k dodávce zbraní, ale Putinovy argumenty jsou patrně silnější. Informoval tak během rozhovoru v libanonské televizní stanici Al-Mayadeen, která má velmi blízko k Hizballáhu.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Russia Cancels S-300 Deal with Syria.