Cipi Chotovely: Anektujme Judsko a Samařsko a zaplaťme demografickou cenu

Cipi Chotovely: Anektujme Judsko a Samařsko a zaplaťme demografickou cenu 5.00/5 (100.00%) 24 ohodnocení

Cipi Chotovely
Cipi Chotovely

Náměstkyně izraelského ministra dopravy, poslankyně strany Likud Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely), včera prohlásila, že je načase, aby izraelská vláda podnikla kroky k anexi Judeje a Samaří, i kdyby to mělo být za cenu udělení izraelského občanství tamním Arabům. Počet Arabů v Judeji a Samaří se odhaduje na 1,5 až 2,4 milionu.

V rozhovoru s webem Aruc 7 (Arutz Sheva) Chotovely uvedla, že nabídnutí občanství palestinským Arabům bude jen malou cenou za ukončení statusu quo, který vede k mezinárodní kritice Izraele, na který je pohlíženo jako na „okupanta“ Judeje a Samaří (v proarabských zdrojích nazývaných také Západní břeh Jordánu – pozn. překladatele).

oblasti A-B-C Judea Samaří
Judea a Samaří: oblasti A (tmavě hnědě – civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (světle hnědě – civilní kontrola PS) a C (světle modře – plná izraelská kontrola)

„Někteří si myslí, že řešením je rozdělení země. My do této skupiny nepatříme,“ řekla. „Proto je třeba pochopit, že každé rozhodnutí má svoji cenu, a proto pokud nepřijmeme plán anexe, budeme platit tuto cenu prostřednictvím nátlaku a bojkotů Izraele a Judeje a Samaří.“

Cipi Chotovely poznamenala, že realita, v níž izraelské právo nedává jasnou odpověď na otázku budoucnosti Judeje a Samaří, vede více lidí k podpoře dvoustátního řešení. „Jakmile jasně řekneme, že tyto oblasti nejsou k jednání a že se nad nimi chystáme uplatnit svrchovanost, můžeme jít před veřejnost a jasným a silným hlasem říci, že tato území jsou naše a my jsme připraveni za to zaplatit demografickou cenu,“ uvedla.

Podle Chotovely by Izrael měl začít anexí tzv. oblasti C, která je pod plnou izraelskou vojenskou i civilní kontrolou a poté světu sdělit, že Izrael směřuje k uplatnění své plné suverenity nad Judejí a Samařím.

„Izrael by měl říci, že směruje k uplatnění suverenity. Nedává smysl ponechat tuto otázku ve vzduchu po 45 let,“ prohlásila. „Její ponechání ve vzduchu vysílá poselství, že nemáme k těmto místům žádný vztah.“

Plán Cipi Chotovely se liší od plánu ministra hospodářství Naftaliho Beneta, který chce rozšířit izraelskou svrchovanost jen na Oblast C, kde žijí všichni Židé a jen 4 % palestinských Arabů, a Oblasti A a B chce nechat Arabům. Podle Chotovely je to pokračování Dohod z Osla (na jejichž základě Izrael umožnil vznik arabské autonomie vedené teroristy OOP – poznámka překladatele).

Co se týče možného odsouzení ze strany mezinárodního společenství, pokud by Izrael realizoval její plán, Chotovely uvedla: „Svět přijme cokoliv, co bude vypadat jako řešení. V současnosti plýtvá svými penězi a zdroji na neúspěšné řešení, protože neexistuje palestinská ochota vzdát se Jeruzaléma nebo ‘práva na návrat.’ Svět se snažil prosadit mír konkrétním postupem a pokud začneme opakovat pravdu, že Judea a Samaří nemohou být předmětem jednání a že se začíná objevovat alternativní řešení, svět přesvědčíme.”

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hotovely: Annex Judea and Samaria, Pay Demographic Price.

6 komentářů u „Cipi Chotovely: Anektujme Judsko a Samařsko a zaplaťme demografickou cenu“

  1. Mladá, ambiciozní a v podstatě drsná dáma Cipi. Dosud to bylo podle hesla všichni Arabové proti Izraeli. Teď bude na výběr. Druhá alternativa bude S Izraelem v Izraeli. V podstatě docela dobrý prostor na takové ty folklorní tanečky , výstavy, zahrádkaření a tak. V podstatě si musí strejda Abbás and his melody boys připustit, že o nic jiného nejde. A pak také – osvědčený recept poválečného Německa – totální demilitarizace. Pouze 2 složky můžou mít střelné zbraně a munici -vojsko a policie. Ve zbytku osídlení pouze zálohy. Kdo bude mít zbraň a nebude záloha IDF, zkrácené soudní líčení a exekuce. Asi to zní v roce 2013 ošklivě, ale je to komplementární k dosud známému modelu. V tom modelu někdo, kdo nepracuje, protože je v podstatě neschopen, provozuje doma muniční sklad a pak si tu a tam namotá na hlavu kefii, přes to zelenou pásku s heslem o něčí velikosti a vydá se na větší či menší misi. To prostě jednou skončí. Maximálně budou tu a tam na ulicích vidět billboardy a na nic bude nápis zelenou barvou: „Mohammede, na vojáky a policisty se kámen nehází…“. Sem tam někdo ukáže, že ve škole nedával pozor, ale o to bude výsledná demografická cena nižší.

  2. Cipi má chytré řešení. Jak to, že s ním nikdo předtím nepřišel? Tohle má šanci se hnout nějakým směrem. I když ten hnědo-okrový ekzem v centru Izraele vypadá dost hnusně…

    1. Stavět, stavět a ještě jednou stavět. A židovským obcím v Judeji a Samaří neříkat „osady“, to v češtině navozuje – ve stylu skautské či trampské osady – dojem čehosi dočasného. Jsou to židovské obce v srdci židovské země.

      Eretz.cz říká to, co nyní řekla Cipi Chotovely, už od svého vzniku… Jsme vizionáři a na naše slova jednou dojde! 😉

  3. a svět proarabsky smýšlející bude mít nucení…otázka je, zda arabští usedlící chtějí život ,po česku, (mít se materiálně dobře), nebo ideologického nepřítele (Izrael), aby měli proti čemu bojovat..atd. Třetí variantu nabízí Bible… až Hospodin vyrve palestincům krvavé sousto z úst a oni se vskutku pokoří, dá jim v Izraeli ne místo nádeníků, ale pohlavárů a knížat-tak je náš Bůh velkorysý. Kéž by se to stalo brzy. 😉

Komentáře nejsou povoleny.