Dobrá zpráva: Výstavba v Judeji a Samaří roste

Dobrá zpráva: Výstavba v Judeji a Samaří roste 4.71/5 (94.29%) 28 ohodnocení

regionální rady Judea Samaří
regionální rady v Judeji a Samaří

Navzdory pověstem o zmrazení židovské výstavby v Judeji a Samaří, které se šíří posledních pár měsíců, je pravdou opak. Výstavba v prvních třech měsících roku 2013 ostře vzrostla – o celých 176 % oproti stejnému období roku 2012.

Podle zprávy Kanálu 2 izraelské televize z konce minulého týdne se výstavba v Izraeli před tzv. Zelenou linií (hranice příměří z roku 1949) v prvním čtvrtletí zpomalila o 8,9 %, zatímco na územích osvobozených v Šestidenní válce v roce 1967 silně vzrostla. Pravdou ovšem je, že jde o „hru malých čísel.“ Podle údajů Ústředního statistického úřadu v lednu 2012 byla zahájena v Judeji a Samaří výstavba jen 200 bytů, od ledna do března 2013 to bylo 865.

Z výstavby pro židovské obyvatele biblického srdce Země Izrael má jako obvykle psotník izraelská krajní levice. Předseda hnutí Mír nyní (Šalom Achšav, Peace Now) Jaariv Oppenheimer (Yariv Oppenheimer) prohlásil, že se jedná o nešťastnou reakci Izraele na mírové kroky arabského světa – přičemž ovšem zapomněl zmínit, o jakých krocích hovoří.

11 komentářů u „Dobrá zpráva: Výstavba v Judeji a Samaří roste“

 1. Anektovat ty oblasti nemůžou, to by tam museli dát Arabům občanství a volební právo. Nevím, zda je to až tak dobrá zpráva, pokud Izrael nemá nějaký jasný plán jak postupovat dlouhodobě. Vy máte řešení, jak udržet Izrael židovský a co s Araby?

 2. Asi nerozumím odpověď. Židé můžou žít tam, kde je 50% arabské populace, ale můžou trvale přežít tam, kde bude 90% Arabů?..

  1. Teď se přiznám, že nerozumím já. Kde je 90 % Arabů? I kdyby Izrael anektoval naprostou celou Judeu a Samaří a dal všem tamním Arabům občanství (k čemuž ovšem nevidím důvod, neb řada z nich jsou občané Jordánska a jiných zemí), tak by zůstala stále zachována v rámci celého Izraele židovská většina… A to se bavíme o anexi celé Ješi a ne jen o anexi těch částí, kde je židovská většina…

   1. Myslím, že kdyby anektovali celou Judeou a Samaří, tak by to bylo spíše půl na půl, ale jak dlouho? Arabové se množí mnohem rychleji než židé. Těžké to bude, dlouhodobě.. Už teď mají s Araby problémy, a to jich je tam jenom 20 procent.

    1. Myslím, že se demografická hrozba přeceňuje. Mluví se o ní už desítky let a skutek utek‘. Je dokázané, že Palestinská správa falšuje statistiky a uměle navyšuje údajný počet arabských obyvatel (mluví se až o třetinovém švindlu. Navíc se podceňuje populační růst charedim, který je dnes vyšší než Arabů. Rozhodně by to nebylo půl na půl dnes ani v dohledné době několika desítek let.

     Druhou věcí je, že skutečně neexistuje rovnítko mezi anexí Judeje a Samaří nebo jejich části a tím, že by všichni tamní Arabové získali izraelské občanství. I kdyby dostali izraelské občanství naprosto všichni Arabové z Judeje a Samaří, tvořili by se současnými izraelskými Araby okolo 40 % občanů Izraele. Ale všichni by se občany nestali. Lze se důvodně domnívat, že část by o něj ze zášti nepožádala. Další část by požádala, ale nedostala kvůli napojení na teroristy. A ten zbytek by prostě rozšířil řady arabských občanů Izraele…

     1. ..mluví se o ní už desítky let a skutek utek.. protože to vždy zachránila nějaká alya, naposled po rozpadu ZSSR. Teď už ale žádný židé nepřijdou, ledaže by se stala nějaká katastrofa v USA, což není na obzoru..

 3. JÁ 😎 😆 mám dlouhodobý plán: Izraelské občanství dostanou pouze ti Arabové, kteří složí státoprávní přísahu věrnosti (a budou se podle ní také adekvátně chovat a ne že budou, jako někteří, před HaTikvou zdrhat z Knesetu…). Ostatním by náležel statut usedlých cizinců. Eventuálně mohou jít tam, kde jim tleskají… Tečka. 😎

   1. 😆 😆 😆 …nebude to zas tak strašné … 😆 😆 😆
    BTW: ..a těm Arabům kteří budou mít Izrael opravdu, ale opravdu rádi, bych položil otázku: Máš opravdu, ale opravdu rád Izrael? Chceš, aby i ona měla ráda tebe? Pak nejlepší, co pro svoji milovanou Izrael uděláš bude, když z ní vypadneš… 😆

 4. Pokud ti Arabove, kteri maji opravdu v lasce Izrael bez vselijakych predtvarek, budte tu vitani.
  Ze jste takove Araby jeste nevideli? Ja osobne se znam s cca osmi, kteri mi sveho casu pomohli, abych se nemusel z finan.duvodu, ktere jsem si ovsem sam nezavinil, stehovat zpet do Asdodu.

Komentáře nejsou povoleny.