Drúzští poslanci žádají Izrael, aby dovolil přistěhování Drúzů ze Sýrie

Drúzští poslanci žádají Izrael, aby dovolil přistěhování Drúzů ze Sýrie 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

drúzský protest v Madžal Šams
drúzský protest v Madžal Šams

Drúzští představitelé ze severu Izraele žádají izraelskou vládu, aby povolila jejich dětem, které odešly přes hranici do Sýrie a zůstaly tam, vrátit se do židovského státu.

V písemné žádosti předsedovi vlády Benjaminu Netanjahuovi (Binyamin Netanyahu) představitelé požádali nejen o to, aby se domů mohli vrátit studenti, ale také aby syrští příbuzní studentů – manželé a manželky a další rodinní příslušníci – mohli překročit hranici do bezpečí v Izraeli.

Právník Nabíh Handžár (Nabih Hanjar), který předal dopis generálnímu řediteli Úřadu předsedy vlády Harelu Locknerovi, novinám Maariv řekl: „Izraelské právo neumožňuje (automatický návrat studentů), protože po letech (života v Sýrii) ministerstvo vnitra vyřadilo jejich jména z registru obyvatel. Proto žádáme o výjimku, aby se mohli vrátit do Izraele se svými rodinami. Hovoříme o nanejvýš 20 rodinách.“

Žádost nicméně staví Izrael do velmi složité situace, protože by vyhovění mohlo vytvořit precedent pro mnohem větší příliv v budoucnu.

Drúzská komunita jako občané podporuje židovský stát od jeho vzniku a řada jejích členů slouží v Izraelských obranných silách jako vojáci a důstojníci.

Někteří mladí Drúzové jsou nicméně vůči Státu Izrael nepřátelštější a nacionalističtější. Řada z nich je vůči židovskému státu nepřátelská.

V tradičně mírumilovně integrovaných vesnicích jako je například Peki’in v Galileji došlo k násilným demonstracím, při nichž před několika lety byl podpalován židovský majetek a Židům vyhrožováno.

Na Golanských výšinách jsou navíc mnozí, kteří nikdy neakceptovali vítězství Izraele v Šestidenní válce v roce 1967 a získání oblasti a kteří se dodnes považují za Syřany. Ti sami jsou rizikem pro bezpečnost Izraele v oblasti – a přijmout další jejich bratry zpoza hranice může toto riziko jen zvýšit. Navíc by se mohlo jednat o precedent ve vztahu k požadavku Palestinské správy, aby Izrael dovolil milionům zahraničních Arabů přistěhovat se do Izraele v rámci jejich údajného tzv. „práva na návrat.“

V posledních letech se řada mladých Drúzů stala terčem radikálních islamistů a rozhodla se podílet na činnosti politických stran jako je Balad, což je strana izraelských Arabů dříve vedená Azmim Bišarou (Azmi Bishara). Tento dnes již bývalý poslanec uprchl do zahraničí, aby se vyhnul obvinění ze vlastizrady za to, že během Druhé libanonské války v roce 2006 proti teroristům libanonského Hizballáhu předával nepříteli špionážní informace.

Balad je nyní veden poslancem Džamalem Zahalkou (Jamal Zahalka), který je také radikálním protiizraelským zákonodárcem, který se trvale zasazuje o zničení státu, v jehož parlamentu sedí.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF: Rock Attacks Down 80%.

Jedna myšlenka na “Drúzští poslanci žádají Izrael, aby dovolil přistěhování Drúzů ze Sýrie”

  1. V některých věcech Izrael nechápu, jak může tolerovat poslance (placen z daní Izraelských občanů), který obhajuje zničení státu, za který je zvolen, vždyť to je také vlastizrada, DAMN !

Komentáře nejsou povoleny.