Haarec: Netanjahu je připraven vzdát se 90 % Judeje a Samaří

Haarec: Netanjahu je připraven vzdát se 90 % Judeje a Samaří 3.91/5 (78.18%) 22 ohodnocení

židovská obec Rehava v Samaří
židovská obec Rehava v Samaří

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) je připraven vzdát se v rámci dohody s Palestinskou správou až 90 % Judeje a Samaří. Uvedly to včera izraelské noviny Haarec s odvoláním na ministry premiérovy strany Likud.

Podle ministrů Likudu pokud bude Netanjahu spokojen s tím, jak jsou zajištěny bezpečnostní potřeby Izraele, je ochoten předat Palestinské správě takřka celé Judsko a Samařsko mimo velké „bloky osídlení.“ Tzv. „izolované“ obce by byly zbořeny a jejich židovští obyvatelé nuceně vysídleni.

Ministři také uvedli, že možnost velkého izraelského stažení z Judeje a Samaří není vůbec malá. Netanjahu podle nich ví, že příští kolo jednání pod záštitou ministra zahraničí USA Johna Kerryho se bude zabývat podstatnými otázkami, jako jsou hranice palestinskoarabského státu. Maximum, jehož bude Izrael schopen dosáhnout v rámci takové dohody, je podle ministrů 10 % Judeje a Samaří. Netanjahu si to uvědomuje, ale přesto je ochoten začít s Palestinskou správou jednat.

V posledních dnech byli citování poslanci vládní strany Bajit Jehudi (Židovský domov), kteří prohlásili, že jejich strana by mohla z vlády odejít, pokud bude jasné, že je na obzoru velké stažení z Judeje a Samaří.

Ministr vědy a technologií Jaakov Peri (Yaaakov Peri) z vládní strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) uvedl, že většina Izraelců je pro dohodu s Palestinskou správou, i když většina vlády ne. Řešení je podle něj změna vlády. „Kdyby, B*h chraň, došlo ke koaliční krizi (s Bajit Jehudi), existují možnosti řešení,“ řekl Peri armádnímu rozhlasu bez toho, že by jmenoval nějakou konkrétní politickou stranu, která by mohla Bajit Jehudi ve vládě nahradit.

  sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Netanyahu Ready to Give Up 90% of Judea and Samaria.

5 komentářů u „Haarec: Netanjahu je připraven vzdát se 90 % Judeje a Samaří“

  1. a v tom cítím jednoznačně slabost Izraele, je fakt, že 3/4 světa, stojí na straně plastelínců, ale věřím, kdyby navrhnul, že Izrael se vzdá 10% ve prospěch plastelínského státu, tak by na to svět nakonec stejně přistoupil…tzv. Palestina, či jen další muslimská enkláva nedokáže se vzdát ničeho, jak tupci jen opakují něco o hranicích z roku 67, a hlavním městě Jeruzalému, (jak padne, či se rozdělí Jeruzalém, tak to čeká Atény, Paříž, Londýn atd a už nikdo s tím nic neudělá, jelikož v tomhle muslimy Evropa dá se říct ve většině podporuje…), které nebyly ani uznány OSN, tak z jakého důvodu, by měl se za ně stahovat, či měnit území? až dojde, což v deseti letech minimálně nebude, k dohodě o stažení z Golan, to taky bude Izrael tak ustupovat? přitom víme, že hranice z 67 jak taky požadovala sýrie, by Izrael tratil území v demilitarizovaných zonách, které kontrolovala sýrie, ale přitom dle rozhodnutí OSN o rozdělení Země, měla náležet Izraeli, a o tom se nikdo nebaví, ono největší jestřábí, ač už Saron či nyní Netanyahu, jsou největší likvidátoři velké Země Izrael…Bůh Vám žehnej !

Komentáře nejsou povoleny.