Hizballáh údajně vyzval Hamas k odchodu z Libanonu

Hizballáh údajně vyzval Hamas k odchodu z Libanonu 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

Hizballáh
Hizballáh
Hamas
Hamas

Hizballáh informoval vůdce Hamasu v Libanonu Aliho Barachu (Ali Barakha), že jeho lidé už nejsou v zemi vítaní a že se příslušníci Hamasu musí neprodleně evakuovat. Zprávu přinesl ve čtvrtek izraelský veřejnoprávní rozhlas s odvoláním na arabské zdroje, kteří ji měli obdržet od syrských povstalců.

Baracha zprávu týž den v rozhovoru nepříliš přesvědčivě popřel s tím, že „obě skupina společně pracují pro dobro Libanonu.“

Pokud je zpráva pravdivá, existuje možnost, že by se obě islamistické skupiny – z nichž každá v syrské občanské válce podporuje jinou stranu – mohly v Libanonu pustit do vzájemných bojů.

Sunitský Hamas stejně jako sunitské arabské státy straní sunitským povstalcům, zatímco šíitský Hizballáh stejně jako šíitský Írán pomáhá vládě prezidenta Assada. Sýrie tak v současnosti slouží jako bojiště, kde proti sobě o převahu nad Blízkým východem bojuje šíitský Írán proti sunitské koalici v čele se Saúdskou Arábií a Katarem, které povstalce mohutně finančně a diplomaticky podporují.

Kvůli odmítnutí podpořit Assada již došlo ke značnému omezení finanční podpory, kterou Hamasu poskytoval donedávna Írán.

V posledních měsících se opakují zprávy o desítkách až stovkách teroristů Hizballáhu, kteří zemřeli v Sýrii při bojích s povstalci u hranice s Libanonem. Hizballáh, který nejprve ke svému angažmá v Sýrii mlčel před několika týdny v prohlášení otevřeně přiznal, že v sousední zemi bojuje.

Různý názor na syrskou občanskou válku vyvolal v posledním týdnu smrtící střety i v Libanonu mezi Hizballáhem a naopak stoupenci povstalců, mezi něž patří prakticky bez výjimky sunité a Drúzové. Libanonští křesťané jsou v názoru rozštěpeni, když jejich část je součástí protiassadovského bloku, zatímco Svobodné vlastenecké sdružení bývalého bojovníka proti Sýrii generála Michela Auna naopak udržuje spojenectví s Hizballáhem.

Jedna myšlenka na “Hizballáh údajně vyzval Hamas k odchodu z Libanonu”

  1. Prosil bych jen upřesnit tuto část:

    V posledních měsících se opakují zprávy o desítkách až stovkách teroristů Hizballáhu, kteří zemřeli v Sýrii při bojích s povstalci u hranice s Libanonem.

    Správně to má být takto:

    V posledních měsících se opakují zprávy o desítkách až stovkách teroristů Hizballáhu, kteří zemřeli v Sýrii při bojích s teroristy Alkaidy u hranice s Libanonem.

Komentáře nejsou povoleny.