Palestinský premiér Rami Hamdalláh po 2 týdnech odstoupil

Palestinský premiér Rami Hamdalláh po 2 týdnech odstoupil 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás
Rami Hamdalláh, Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) předevčírem přijal demisi předsedy vlády arabské autonomie Ramiho Hamdalláha (Rami Hamdallah, رامي حمدالله). Stalo se tak pouhé dva týdny od nástupu premiéra do funkce a po několika dnech Abbásových snah přesvědčit jej, aby odstoupení zrušil.

Hamdalláh se stal premiérem poté, kdy kvůli dlouhotrvajícím neshodám s Abbásem 14. dubna 2013 rezignoval premiér Salám Fajád (Salam Fayyad). Analytici výběr rektora Univerzity An-Nadžáh považovali za Abbásovu snahu najít po vzpurném Fajádovi osobnost bez politických zkušeností, která předsedovi autonomie nebude klást překážky.

Podle zpráv z palestinských zdrojů nyní Hamdalláh podal demisi kvůli rozporům se svými dvěma zástupci, vicepremiéry Ziádem Abú Amrem a Muhammadem Mustafou. Zprávy z minulého týdne nicméně naznačovaly, že hlavní spor se vede o pravomoci premiéra a o to, zda mu předseda autonomie smí zasahovat do činnosti vlády či nikoliv.

Do jmenování nového premiéra bude Hamdalláh, po dobu nejvýše 5 týdnů, vést vládu v demisi.

V tuto chvíli není jasné, koho Abbás vybere za dalšího premiéra Palestinské správy. Jisté nicméně je, že arabská autonomie v Zemi Izrael je bez premiéra, bez vlády a v čele s předsedou Abbásem, jehož funkční mandát vypršel již před několika lety.