Reaktor v íránském Bušéru poškozen zemětřesením

Reaktor v íránském Bušéru poškozen zemětřesením 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

Jaderná elektrárna v Bušéru,  foto AFP
Jaderná elektrárna v Bušéru, foto AFP

Několik zemí, které monitorují situaci jaderného programu Íránu, získalo informaci, že jaderný reaktor v Bušéru (Bushehr) byl poškozen jedním anebo i více zemětřeseními. Diplomaté působící v Íránu poskytli agentuře Associated Press informaci, že na části stavby se objevily dlouhé pukliny.

Írán postihly v dubnu a v květnu dvě silná zemětřesení. K oběma došlo v blízkosti objektu v Bušéru. Oficiální představitelé v Teheránu ubezpečili, že ani jedno zemětřesení reaktor nepoškodilo. Podle diplomatů, kteří získali informace přímo z jaderné elektrárny, se na betonové části objevily pukliny v délce několika metrů. Oba diplomaté zastupují země, které jsou v také členy Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která sídlí ve Vídni. Podle jednoho z diplomatů nejsou pukliny přímo na věži reaktoru, který obsahuje vysoce radioaktivní palivo. Ovšem podle informace, která jim byla poskytnuta se jedná o informaci pouze dílčí a nelze vyloučit, že na jiném místě došlo k poškozením.

Na možnost poškození reaktoru byl dotázán vedoucí íránské delegace v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii Ali Asghar Soltanieh, ten odpověděl krátce : „O Bušéru mi není nic známo.“ Taková věta ponechává mnoho prostoru pro interpretaci.

Jaderná elektrárna v Bušéru není považovaná za strategické ohrožení, ale jsou oprávněné obavy o to, jak dalece je bezpečná, protože technické problémy, které se v elektrárně vyskytly několikrát ochromily její činnosti. Jaderná elektrárna v Bušéru byla uvedena do provozu v roce 2011. Hlavním kontraktorem byl ruský Atomstroyexport.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Officials: Iran’s Bushehr Plant Damaged in Recent Earthquakes.