Rusko stáhlo všechny vojáky ze Sýrie, nahradí ji Kypr

Rusko stáhlo všechny vojáky ze Sýrie, nahradí ji Kypr 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

ruská loď Severomorsk
ruská loď Severomorsk

Rusko kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci ve válkou zmítané Sýrii stáhlo všechny příslušníky svých ozbrojených sil ze Sýrie a ponechalo svoji námořní základu Tartus bez posádky. Uvedl to včera ruský deník Vědomosti (Ведомости).

Seriozní obchodní noviny citují nejmenovaný zdroj na ruském ministerstvu obrany, podle nějž se v tuto chvíli nenachází v Sýrii žádný ruský vojenský ani civilní personál. Rozhodnutí bylo přijato ke snížení rizik, které Rusům hrozí v rámci zuřící občanské války, a ke snížení hrozby politické škody, která by vznikla, pokud by se ruští vojáci zapletli do nějakého incidentu.

Námořní základna Tartus, nacházející se v oblasti Sýrii obývané alavity, kteří jsou oporou režimu prezidenta Bašára Assada, zůstala po rozpadu SSSR jedinou zahraniční základnou ruského námořnictva.

 

Ruské námořnictvo a letectvo bude mít opěrný bod na Kypru

Zprávu o evakuaci příslušníků ruské armády potvrdil v rozhovoru pro londýnský panarabský deník Al-Haját (Al-Hayat) náměstek ministra zahraničí Ruska Michail Bogdanov (Михаил Богданов). „Dnes nemá ruské ministerstvo obrany v Sýrii jediného člověka,“ uvedl. „V Tartu jsme nikdy neměli především základnu. Je to technické zařízení pro údržbu lodí plujících ve Středozemním moři,“ dodal.

Vědomosti nyní citují ruské ministerstvo zahraničí, podle nějž základna Tartus „nemá žádný strategický význam“, protože opravy ruských vojenských lodí ve Středozemním moři mohou nyní být prováděny v přístavu Limassol na Kypru. V současnosti se ve Středozemním moři nachází 16 ruských lodí, jejichž cílem je „boj s terorismem a pirátstvím.“

Zpráva ruských novin tak potvrzuje informaci, podle níž se Rusko během návštěvy kyperského ministra zahraničí Ioannise Kasulidise v Sankt Petěrburgu dohodlo s Kyprem na využití přístavu Limassol a také vojenské letecké základny Pafos na západě Kypru. Dohoda má být slavnostně podepsána při návštěvě kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise v Moskvě, jejíž datum zatím nebylo stanoveno.

 

Ruské zapojení v Sýrii

Jak Vědomosti upozorňují, rozhodnutí o evakuaci se netýká ruských technických specialistů, kteří byli najati syrskou vládou, aby cvičili vládní vojáky v zacházení s ruskými zbraněmi. Rusko do Sýrie dodalo v minulosti střely země-vzduch, vojenské letouny, vrtulníky a další těžkou výzbroj.

Izrael se již delší dobu snaží přesvědčit Rusko, aby Assadově vládě nedodávalo moderní protiletecký obranný raketový systém S-300, v jehož dostřelu by se ocitla většina Izraele. Rusko zatím uvádí, že je připraveno splnit smlouvu se Sýrií z března 2011, nicméně k dodávce dojde až příští rok.

Vědomosti také připomínají, že Rusko pravidelně odváží ze Sýrie ruské občany a jejich rodiny a od začátku roku Ministerstvo pro mimořádné situace Ruské federace zajistilo odjezd už 639 svých občanů.

Během občanské války v Sýrii, probíhající stále intenzivněji od jara 2011, zahynulo podle odhadů už 100 tisíc lidí.

Кипр вместо Сирии – článek na webu Vědomosti (rusky, placené)