Saúdská Arábie posunuje začátek víkendu ze čtvrtka na pátek

Saúdská Arábie posunuje začátek víkendu ze čtvrtka na pátek 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Saúdská tisková agentura (SPA)V Saúdské Arábii nově trvá pracovní týden od neděle do čtvrtka a víkendové volno je v pátek a sobotu. Nařízení, které král Abdulláh bin Abdullazíz al-Saúd vydal v neděli 23. června, posunulo víkendové volno o jeden den z dosavadního čtvrtka a pátku.

Změna byla odůvodněna potřebami veřejnosti a ekonomickými zájmy království, mezinárodními a místními závazky a orientací země na optimalizaci svého investičního postavení „pro blaho a prosperitu jejích občanů.“

Podle státní tiskové agentury SPA bylo rozhodnutí přijato také kvůli zásadní nutnosti dosáhnout většího souladu mezi týdenními pracovními dny mezi saúdskými úřady a jejich protějšky na regionální a mezinárodní úrovni a také kvůli zřejmým přínosům, zejména v ekonomické oblasti. Má také „skoncovat s negativními dopady a ztrátami ekonomických příležitostí trvale spojenými s růzností pracovních dnů úřadů, institucí a národních orgánů a jejich mezinárodních a regionálních protějšků.“

Návrh na posun pracovního týdne byl předložen již v roce 2007, ale byl zamítnut. Saúdští podnikatelé ale od té doby stále neúnavně usilovali o změnu, která by harmonizovala pracovní týden s regionálními komerčními centry, jakým je například Dubaj ve Spojených arabských emirátech.

Poté, kdy od 1. května 2013 přešel na pracovní týden od neděle do čtvrtka Omán, byla už Saúdská Arábie poslední ze zemí šestičlenné Rady pro spolupráci arabských zemí Zálivu, která ještě setrvávala u starého pracovního týdne.

Změna rozložení pracovního týdne v Saúdské Arábii pomůže nejen ekonomické spolupráci s regionálními obchodními partnery, ale také se západními zeměmi, s nimiž se dosud pracovní týden shodoval jen od pondělí do středy. Nyní jeden den k obchodování přibyl.

Pátek v Saúdské Arábii a dalších zemích regionu zůstává dnem volna, vyhrazeným pravidelným každotýdenním muslimským modlitbám.

Celé znění králova nařízení

Zaprvé:

Oficiální pracovní dny všech ministerstev, vládních orgánů a institucí, finančních institucí, Saúdskoarabské měnové agentury, Úřadu kapitálového trhu, Saúdské burzy cenných papírů jsou od neděle do čtvrtka a týdenní volno je v pátek a v sobotu.

Zadruhé:

Záležitost bude realizována takto:

1 – Ve vztahu k ministerstvům, vládním orgánům a institucím, všem finančních institucím, Saúdskoarabské měnové agentuře, Úřadu kapitálového trhu, Saúdské burze cenných papírů začne být nařízení vykonáváno od soboty 20. 8. 1434, čemuž odpovídá 29. 6. 2013.

2 – Ve vztahu k univerzitám, školám a všem institucím veřejného vzdělávání a vyššího vzdělávání začne být nařízení vykonáváno od začátku příštího akademického roku.

Royal Order: Weekly Holiday on Friday and Saturday – zpráva SPA – Saudi Press Agency (anglicky)