Selhání izraelské vládní koalice: Soudce Nejvyššího soudu budou vybírat opoziční levicoví poslanci

Selhání izraelské vládní koalice: Soudce Nejvyššího soudu budou vybírat opoziční levicoví poslanci 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

izraelský Nejvyšší soud
izraelský Nejvyšší soud

Spory uvnitř izraelské středopravé koaliční vlády vedly k tomu, že se jí včera nepodařilo v parlamentu v tajném hlasování zvolit své zástupce do komise, která vybírá soudce Nejvyššího soudu (בית המשפט העליון).

Soud je přitom mocnou institucí, která vykládá i Základní zákony, plnící de facto roli zákonů ústavních, a má tudíž zásadní vliv na to, zda a které zákony přijaté Knesetem budou zachovány v platnosti a které zrušeny.

V devítičlenné komisi jsou pro poslance rezervována 2 místa a poslanci normálně vybírají po jednom zástupci vládní koalice a jednom zástupci opozice.

Koaliční poslanec David Rotem ze strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) nicméně včera neuspěl a Kneset zvolil poslance Strany práce (Avoda) Jicchaka Hercoga (Isaac Herzog) a poslance strany Šas (Sefardští strážci Tóry) Jicchaka Kohena (Yitzhak Cohen).

Kohen je přitom považován za nejlevicovějšího poslance Šasu. Nedávno například písemně vyzval premiéra Netanjahua, aby akceptoval diplomatickou iniciativu Ligy arabských států, žádající vznik arabského palestinského státu v Judeji, Samaří, Gaze a části Jeruzaléma, které byly osvobozeny v Šestidenní válce v roce 1967.

V důsledku tohoto hlasování se zvýšila pravděpodobnost, že nástupci soudce Ašera Grunise (Asher Grunis), který odchází letos, a soudkyně Edny Arbel, kteří odchází příští rok, budou soudci s levicovým postojem. Dalšími členy Soudní výběrové komise (הוועדה לבחירת שופטים) jsou 3 zástupci Nejvyššího soudu (vždy je členem předseda soudu), 2 ministři vlády (vždy ministr spravedlnosti) a 2 zástupci Izraelské advokátní komory.

Výsledek hlasování je zřejmě důsledkem toho, že Jisrael Bejtejnu zabránila tomu, aby byl předsedou Knesetu znovuzvolen Reuven Rivlin z Likudu. Ten nyní v odvetě aktivně loboval proti zvolení Rotema, který je blízkým spolupracovníkem předsedy Jisrael Bejtejnu Avigdora Liebermana.

Volba členů výboru pro výběr rabínských soudců již proběhla standardně a za vládní koalici byla zvolena poslankyně Šuli Mualem (Shuli Muallem) z Bajit Jehudi (Židovského domova) a za opozici poslanec Eli Jišaj (Eli Yishai) ze Šas.

4 komentáře u „Selhání izraelské vládní koalice: Soudce Nejvyššího soudu budou vybírat opoziční levicoví poslanci“

  1. Těžko nyní spekulovat, jaký bude skutečný dopad, nicméně jestli jsem to pochopil správně, tak v 9 členném výboru bude mít levice 2 jisté členy. Zbývá dalších 7, takže nic není rozhodnuto, nicméně levicoví kandidáti na soudce Nejvyššího soudu mají nyní o něco větší šanci. Samozřejmě vše záleží na tom, kdo tam bude za NS, koho vyšle advokátní komora a koneckonců i na tom, koho pošle vláda a s jakými (pokud nějakými) pokyny. Volba soudce Nejvyššího soudu je velmi důležitá záležitost, protože pravomoci soudu jsou značné a názory v něm občas dost vyrovnané, takže osobnost a názory každého jednotlivého soudce se v plénu rozhodně počítají.

   1. Ono se to dalo trochu očekávat. Spojenectví Likudu a Jisrael Beitejnu bylo provedeno velmi na rychlo, bez diskuse s předními členy Likudu. Ne všichni jsou z něj nadšení. Jisrael Beitejnu je de facto stranou jednoho muže, který sestavuje kandidátku. Nesestavuje ji úplně špatně, ale víceméně ji sestavuje sám. V tajné volbě mohli poslanci v klidu a bez nějakého zásadního vysvětlování vyjádřit svoji frustraci nad demokratickým deficitem v Liebermanově straně.

    Rozdělení na pravici a levici pomalu zastarává a jeho místo zaujímá orientace v občanských právech a v židovské identitě.

    Liebermanova strana se buď reformuje, nebo příště možná už v Knesetu skončí. Řešení v minulých volbách bylo nouzové (osobnost Jaira Šamira na druhém místě kandidátky, ačkoli až do voleb ve straně nefiguroval, uspěchané spojenectví s Likudem). Lieberman za to dodnes platí.

Komentáře nejsou povoleny.