Dnešek v historii – 29. Tamuz

Dnešek v historii – 29. Tamuz 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

luachVýročí (Jahrzeit, járcajt) rabiho Šloma Jicchakiho (Shlomo Yitzhaki, רבי שלמה יצחקי), vynikajícího rabínského komentátora, známého pod akronymem svého jména jako Raši (Rashi, ‏רש”י). Jeho komentář k Pěti knihám Mojžíšovým je dodnes studován takřka každým židovským dítětem a dospělým, laikem stejně jako učencem. A jeho monumentální komentář k Talmudu, který je zahrnut v každém standardním vydání, je základem, na němž jsou založena takřka veškerá studia Talmudu. Raši se narodil 22. 2. 1040 a žil ve Francii, kde jeho vnuci Šmuel (Shmuel, Rashbam, 1085-1174), Jákov (Yaakov, Rabbeinu Tam, asi 1100 – asi 1171) a Jicchak (Yitzchak, Rivam) sestavili talmudický komentář Tosfot, který je hned po Rašiho komentáři druhým nejnenahraditelnějším pro správné pochopení textu.

Je překvapivé, že Raši vytvořil všechna svoje díla v křižáckém období, která byla pro Židy extrémně nebezpečná. Stejně udivující je, že Raši strávil svůj život jako obchodník s vínem a rabínské komentáře psal ve svém volném čase. Zemřel 13. 7. 1105, 29. Tamuz 4865.

Mimochodem, Rašiho komentáře jsou prvořadým pramenem informací pro studium středověkého francouzského jazyka a kultury. Nedávné 900. výročí jeho smrti bylo ve Francii široce vzpomínáno, včetně veřejných obřadů, konferencí a poštovní známky, vydané na jeho počest.