Egypt: Desítky mrtvých po zákroku bezpečnostních sil proti demonstrantům (+ videa)

Egypt: Desítky mrtvých po zákroku bezpečnostních sil proti demonstrantům (+ videa) 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

střelba do demonstrujících islamistů v Káhiře (konec července 2013)
střelba do demonstrujících islamistů v Káhiře

Při střetech egyptských bezpečnostních sil s protestujícími zahynulo během víkendu několik desítek lidí. Informace o počtech mrtvých se podle různých zdrojů liší, nejčastěji se mluví o 72 mrtvých v Káhiře a 9 v Alexandrii. Další desítky mají být v důsledku střelby armády a policie kriticky a okolo 700 jinak než kriticky zraněny.

Ke v Káhiře střetu došlo poté, kdy se islamističtí demonstranti pokusili i přes varování bezpečnostních sil blokovat hlavní dopravní tepnu.

„Tento masakr je pokusem dokončit převrat,“ odsoudil střet mluvčí Muslimského bratrstva Ahmed Aref.

Muhamamad Ibrahím, ministr vnitra prozatímní vlády, nastolené po svržení prezidenta Mursího 3. července, popřel, že by bezpečnostní síly střílely na demonstranty ostrou municí. Na tiskové konferenci slíbil, že bezpečnostní síly budou jednat v rámci zákona, aby za „minimálních ztrát“ ukončily „co nejdříve“ protesty za návrat svrženého prezidenta.

„Doufáme, že (protestující) přijdou k rozumu a že ukončí své protesty, aby zabránili krveprolití,“ dodal.

Smrt desítek Mursího stoupenců odsoudil velký imám al-Azharu, nejvyšší sunitské muslimské autority, který vyzval k „urychlenému soudnímu vyšetřování“ a potrestání odpovědných „bez ohledu na jejich příslušnost.“

Sesazený islamistický prezident Muhamad Mursí je od převratu zadržován na neznámém místě a předevčírem byl obviněn z řady zločinů, včetně spiknutí s teroristy Hamasu a vražd příslušníků bezpečnostních sil.