Egypt má nového ministerského předsedu

Egypt má nového ministerského předsedu 4.60/5 (92.00%) 5 ohodnocení

Hazem el Beblawy foto Wikipedia
Hazem el Beblawy foto Wikipedia

Házim Bibláví (Hazem Abdel Aziz el Beblawy حازم عبد العزيز الببلاوي), přední liberální ekonom, byl v úterý jmenován egyptským dočasným předsedou vlády. Byly tak ukončeny spekulace o tom, kdo funkci převezme. Mohamed ElBaradei, laureát Nobelovy ceny a sekulární opoziční vůdce, který byl údajně hlavním adeptem pro funkci premiéra, se musí spokojit s jmenováním do funkce viceprezidenta pro zahraniční věci. ElBaradei byl vynechán z listiny kandidátů poté, kdy salafistická strana Núr (Nour) pohrozila, že odstoupí od dohod o přechodném procesu, pokud bude jmenován ten, kdo sehrál klíčovou roli při zbavení bývalého prezidenta Mursího moci.

Bibláví působil jako ministr financí a místopředsedy vlády v přechodné vládě, která následovala po svržení Husního Mubaraka v roce 2011.

V posledních měsících Bibláví ostře kritizoval Mursího ekonomickou politiku, hlavně nedostatek veřejné kontroly a neschopnost odstranit rozpočtový deficit.

Muslimské bratrstvo odmítlo jmenování nové vlády jako nelegitimní akci nikým nevoleného vůdce.

„To není naše věc, nemáme nic s tím nic společného“ řekl Hamza Zawbaa, mluvčí Strany svobody a spravedlnosti. „Je to vojenský převrat, a my nebudeme vyjednávat s vedením armády,“ řekl. Strana v úterý zamítla i harmonogram vydaný prozatímním prezidentem soudcem Adlím Mahmúdem Mansúrem, jmenovaným do úřadu armádou, který žádá změnu ústavy a volby do šesti měsíců. K odmítnutí tohoto harmonogramu se přidaly i jiné skupiny, které se profilují proti bývalému prezidentovi Mursímu.

Ozbrojené síly vydaly v prohlášení, vysílané v televizi, jehož hlavním poselstvím je oznámení o jednoznačných krocích vedoucích k absolutní transparenci a obnovení demokratických hodnot.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt Names New Prime Minister.