V Egyptě se množí případy násilí namířeného proti křesťanům

V Egyptě se množí případy násilí namířeného proti křesťanům 4.67/5 (93.33%) 15 ohodnocení

Egypt. Koptská egyptská komunita nyní sleduje se znepokojením politický vývoj v zemi, píše dnešní vydání listu L´Osservatore Romano. Od odstoupení prezidenta Mursího se množí útoky proti křesťanským vesnicím a kostelům. Skupina ozbrojenců napadla křesťanskou obec Dabaaya, zapálila více než dvacet domů a zabila při útoku čtyři obyvatele. Jiná blíže neidentifikovatelná skupina ostřelovala kostel Mar Mina v Porto Said. V Minya, kde žije asi pětina z celkového počtu zhruba dvou set tisíc egyptských koptských katolíků, se objevila znamení kříže na koptských obchodech.

Také nevládní organizace upozorňují na rostoucí napětí v Egyptě, jehož terčem se stávají právě křesťanští koptové. Pravoslavný koptský patriarcha Teodor II. v posledních měsících opakovaně vyzýval ke křesťansko-muslimské spolupráci, která je pro nový Egypt jedinou možnou cestou. Koptský papež rovněž vyzval věřící, aby neopouštěli zemi, která se po staletí vyznačovala pokojným soužitím křesťanství a islámu. „Mějme otevřená srdce a nedopusťme, aby tyto incidenty ohrozily naši pevnou jednotu”, vyzval Teodor II. Koptská komunita zahrnuje v Egyptě asi 6 až 10 procent obyvatelstva.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem V Egyptě se množí případy násilí namířeného proti křesťanům.

4 komentáře u „V Egyptě se množí případy násilí namířeného proti křesťanům“

  1. Mám návrh, co zřídit na Sinaji Koptský stát a přesunout tam křesťany?. Tento stát by mohl vytvořit s Izraelem unii, tím by spolu mohly zajistit bezpečnost s ohledem na okolní nepřátelské státy. Jsem přesvědčen, že díky izraelským technologiím a schopnostem by se brzy poušť změnila v kvetoucí zahradu. Vznikl by bránitelný prostor, a s obyvatelstvem (Kopty) s nimiž by snad mohla být rozumná spolupráce. Egypt zřejmě nikdy nebude stabilním a již vůbec ne demokratickým státem jak je chápán na Západě: V současné době by bylo vhodné dodat Koptům zbraně a vojenské instruktory, zřídili by si vlastní domobranu, aby mohli hájit svédomovy.
    Co by tomu asi říkal kolega Kerry ??

  2. Madagaskar 2 ❓ A proč by to koptové dělali ? Byli v Egyptě dávno před tím, než tam vstoupila noha arabských dobyvatelů, mnohem dříve, než byl vynalezen islám 😯 Křesťanská komunita v Egyptě patří k těm nejstarším. Sice těsně propásli ptolemaiovské „faraony“, ale to na jejich starobylosti a domovském právu nic nemění.

  3. To je sice hezký, že je to jedna z nejstarších křesťanských komunit na Blízkém východě, co jim to ale bude platný, když je muslimové vyvraždí. Nevím jakou mají Koptové porodnost, ale v 85 mil. Egyptě je jich jenom max. 12 milionů a v součinnosti s Izraelem by toto soustátí mělo kolem 20 mil. obyvatel. A asi 80 tis. km2 se lépe brání než 2O tis.km2. Nevím jak kdo, ale já bych raději padnul v boji než, aby mě terorizovali muslimové.

  4. Myslím, že Koptů je k dnešnímu dni tak 6 miliónů, ale nejsem si jist, ta myšlenka Smala je sice zajímavá, ale nereálná, ani bych moc nevěřil, že Koptové by chtěli žít v sousedství Židů…jinak v Británii je podobný počet bílých Evropanů vs. muslimů a jaký má ta menšina vliv, to je do NEBE volající, co oni mohou tady a křesťané ne tam…Bůh žehnej všem Křesťanům a Židům.

Komentáře nejsou povoleny.