Egyptská armáda chce přesunout své síly na Sinaj

Egyptská armáda chce přesunout své síly na Sinaj 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Egyptští vojáci foto Wikipedia
Egyptští vojáci foto Wikipedia

Podle dohod mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979 jejímiž garanty jsou USA , se stal Sinajský poloostrov demilitarizovaným pásmem, kde směli být pouze policisté a vojáci z mezinárodních misí. Každou změnu v tomto stavu je třeba konzultovat s Izraelem a pro přemístění vojáků na Sinajský poloostrov je třeba souhlasu Izraele a USA.

V posledních dnech násilí na Sinaji eskaluje a proto požádal Egypt o povolení přesunu většího počtu vojáků a techniky na Sinajský poloostrov. Podle informací Egypské armády operují na Sinajském poloostrově džihádiské včetně Palestinců z Gazy. Tyto polovojenské skupiny využívají komplikované situace v Egyptě a chtějí ovládnout egyptsko-izraelskou hranici a její okolí. Podle neoficiálních informací nemá Izrael v úmyslu nesouhlasit s umístěním vojáků na Sinaji, protože tento krok by situaci stabilizoval a znemožnil teroristům působit na hranici. V posledních dnech došlo k několika útokům jejichž obětmi se stali egyptští policisté, vojáci a také koptský kněz ve městě El Ariš. Nemluvě o tom, že ropovod, který zásobuje Joránsko naftou byl také poškozen .

Egypt uzavřel hraniční přechod do Gazy a zlikvidoval několik tunelů, které slouží k pašování zboží, ale také zbraní a nelegálnímu pohybu lidí.

Naposledy byly vojenské jednotky přesunuty na Sinajský poloostrov v roce 2012, kdy teroristé s cílem proniknout do Izraele, zavraždili 16 egyptských vojáků.

Lze předpokládat, že proti přítomnosti vojáků egyptské armády na Sinajském poloostrově nebudou mít nic ani Izrael ani USA.