Evropská unie zařadila ozbrojené křídlo Hizballáhu na seznam teroristů

Evropská unie zařadila ozbrojené křídlo Hizballáhu na seznam teroristů 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Hizballáh
Hizballáh

Ministři zahraničních věcí 28 členských států Evropské unie dnes na zasedání v Bruselo rozhodli o zařazení ozbrojeného křídla libanonského Hizballáhu (Alláhovy strany) na seznam teroristických organizací. Rozhodnutí je překvapivé, protože ještě nedávno byla tato snaha odmítnuta.

O zařazení prodloužené ruky Íránu a Sýrie v Libanonu usilovala zejména Velká Británie, Německo a Nizozemí. Z mimoevropských zemí pak Izrael a USA.

Proti byl například Kypr, Irsko, Malta, Rakousko a Česká republika, jejíž dnes již bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg snahu označil za „kontraproduktivní.“

Hizballáh dlouhá léta provádí a podporuje teroristické útoky proti Izraeli a vyprovokoval svým přepadem izraelského území a únosem vojáků Regeva a Goldwassera i vypuknutí Druhé libanonské války v létě 2006.

V současnosti tisíce teroristů šíitského Hizballáhu bojují na straně syrského prezidenta Bašára Assada proti sunitským povstalcům v syrské občanské válce.

Loni terorista napojený na Hizballáh spáchal teroristický výbuch na letišti v Burgasu v Bulharsku, při němž zahynulo 5 izraelských turistů a bulharský řidič letištního autobusu.

Na Kypru byl letos ke 4 roků vězení odsouzen příslušník Hizballáhu, který shromažďoval informace ke spáchání teroristického útoku na izraelská letadla na ostrově.

Teroristická Alláhova strana hraje významnou úlohu na libanonské politické scéně a nyní se její členové podílejí na i vládě. Právě z tohoto důvodu bylo Česko zdrženlivé k zařazení Hizballáhu na oficiální seznam teroristických organizací. Současné zařazení „ozbrojeného křídla“ je tudíž kompromisem, který má na jednu stranu ztížit teroristům situaci na území Unie – zejména zmrazením jejich financí, ale umožnit i kontakty s „umírněnými“ z nich.

Ministři zahraničí EU současně vydali prohlášení, v němž ujišťují o trvajícím zájmu pokračovat v „dialogu se všemi politickými uskupeními“ v Libanonu – tedy včetně „neozbrojeného“ křídla teroristického Hizballáhu.

Jedna myšlenka na “Evropská unie zařadila ozbrojené křídlo Hizballáhu na seznam teroristů”

Komentáře nejsou povoleny.