Ilegální imigrace do Izraele prudce poklesla a prakticky vymizela

Ilegální imigrace do Izraele prudce poklesla a prakticky vymizela 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

plot na izraelsko-egyptské hranici
plot na izraelsko-egyptské hranici

Počet ilegálních průniků z Egypta do Izraele meziročně prudce poklesl a problém, který ještě před rokem zemi tížil, takřka zmizel. Zatímco v první polovině roku 2012 do Izraele nelegálně proniklo 9.570 občanů různých afrických zemí, za prvních 6 měsíců roku 2013 to byli jen 34 – což je pokles o 99,65 %.

Vyplývá to z nově zveřejněných údajů izraelského Úřadu pro obyvatelstvo a přistěhovalectví (Population and Immigration Authority, רשות האוכלוסין וההגירה).

Příčin razantní změny je několik. K poklesu ilegální imigrace přispěl především nový bezpečnostní plot, který vyrostl na 230 kilometrech hranice mezi Izraelem a egyptským Sinajským poloostrovem. Nemalou roli také hraje posílení přítomnosti Izraelských obranných sil na jižní hranici země, k níž došlo zejména kvůli politické nestabilitě v Egyptě a nárůstu terorismu na Sinaji.

Atraktivita Izraele jako cíle nelegálních přistěhovalců také výrazně poklesla poté, kdy v červnu 2012 vstoupil v účinnost zákon, podle nějž nelegální imigranti, kteří nedostanou v Izraeli status uprchlíka, jdou do vězení.

Výrazný pokles nelegální imigrace ocenil předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu, který loni pokles sliboval. „Je to výsledek komplexní práce, kterou jsme provedli k vypořádání se s fenoménem ilegálního vstupu (do Izraele),“ prohlásil. „Poté, co jsme tento fenomén zarazili pomocí plotu, který jsme vybudovali podél hranice, pracujeme nyní na vracení nelegálních imigrantů, kteří se zde nyní nacházejí, do jejich domovských zemí,“ dodal.