Vynikající výsledky Izraele při prevenci slepoty

Vynikající výsledky Izraele při prevenci slepoty 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

zkouška zraku
zkouška zraku

Počet oslepnutí, jimž lze předejít, poklesl v Izraeli za poslední desetiletí na polovinu. Vyplývá to ze studie lékařů Očního výzkumného institutu Sacklerovy lékařské fakulty Telavivské univerzity a Léčebného centra Šeba (Sheba Medical Center), zveřejněné v časopise American Journal of Ophthalmology.

Výzkum zjistil, že počet oslepnutí poklesl ze 33,8 případů na 100.000 obyvatel v roce 1999 na 14,8 případů v roce 2010. Ke zlepšení došlo u všech čtyř hlavních příčin zamezitelné slepoty: zhoršování zraku vlivem věku, zeleného zákalu (glaukomu), diabetu a šedého zákalu (kataraktu).

Podle profesora Michaela Belkina, který provádění studie vedl, nemá izraelský úspěch ve světě obdobu.

Přestože podle Světové zdravotnické organizace je možné 80 % oslepnutí předcházet nebo je vyléčit, zůstává slepota v celém světě, včetně rozvinutých zemí, vážným zdravotním problémem.

Tajemství izraelského úspěchu nespočívá jen v metodách léčby, ale také v její všeobecné dostupnosti, dodržování léčebných postupů a správném užívání předepsaných léků, uvedl profesor Belkin.

Izrael navíc nabízí komunitní programy jako jsou programy včasného předcházení a léčby diabetem způsobených komplikací, které mohou vést ke ztrátě zraku, na diabetických klinikách, sdělil Michael Belkin.

Dodal, že takovéto programy jsou nákladově efektivní, protože z dlouhodobého hlediska šetří prostředky na zdravotní péči jak veřejné, tak soukromé.

Time Trends in the Incidence and Causes of Blindness in Israel – článek na webu American Journal of Ophthalmology (anglicky, placené)

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel is #1 in Preventing Blindness.