Izrael plánuje výstavbu železniční sítě v Judeji a Samaří

Izrael plánuje výstavbu železniční sítě v Judeji a Samaří 4.43/5 (88.57%) 21 ohodnocení

Izraelské dráhy - vlak
vlak Izraelských drah

Civilní správa Izraelských obranných sil ve středu 24. července zveřejnila plány na výstavbu sítě rychlovlaků v Judeji a Samaří. Síť má spojit všechna velká arabská města s izraelskými sídly, s Pásmem Gazy a s hraničními přechody do Jordánska a Sýrie a sloužit jak palestinským Arabům, tak Izraelcům. Informaci přinesl den poté web Times of Israel.

Podle izraelského ministerstva dopravy sice výstavba nezačne dříve, než za několik let, ale už samotná existence plánů vyvolává stavební uzávěru na pozemcích, určených pro tratě.

izraelská železnice
schéma linek izraelské železnice (stav k roku 2011), zdroj: Wikipedia

Protože plánované tratě vedou skrz naskrz Judejí a Samařím, včetně Oblastí A a B, které jsou pod civilní správou Palestinské správy, může výstavba proběhnout jen ve spolupráci s arabskou autonomií. Její představitelé veřejně spolupráci odmítli, nicméně podle představitele izraelského ministerstva dopravy chápou, že pokud by byl plán realizován, měl by pro palestinskoarabské oblasti obrovský hospodářský přínos.

Nová železniční síť by měla být dlouhá 473 kilometrů, mít 30 stanic a v roce 2035 ročně převést 30 milionů osob, předpovídají plánovači Izraelských drah (Rakevet Jisrael, רכבת ישראל), které citoval deník Haarec.

Plán nyní oficiálně zveřejněn po dobu 30 dnů a veřejnost bude moci předložit námitky.

Náklady na výstavbu budou vysoké kvůli desítkám tunelů a mostů, které bude nutné v hornaté krajině Judeje a Samaří pro rychlovlaky postavit, aby jízda byla skutečně rychlá. Hovoří se o stovkách miliard šekelů – český čtenář ať pro představu vezme v úvahu, že v přepočtu se korunách jedná o sumu pětkrát vyšší.

Právě obrovské náklady výstavbu pravděpodobně o roky oddálí. Izraelské ministerstvo dopravy samo uvádí, že v tuto chvíli není na pořadu dne realizace plánu. „Je to jen na papíře. Nebude se to stavět roky,“ cituje Times of Israel nejmenovaného představitele ministerstva.