Izraelská vláda schválila propuštění 104 arabských teroristů

Izraelská vláda schválila propuštění 104 arabských teroristů 4.07/5 (81.33%) 15 ohodnocení

palestinský terorista
palestinský terorista, převážený k propuštění v rámci výměny uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita za 1.027 teroristů (říjen 2011)

Izraelská vláda dnes schválila plán premiéra Benjamina Netanjahua na propuštění 104 teroristů, odpykávajících si dlouholeté tresty v izraelských věznicích. Má se jednat o „gesto“ k podpoře obnovení „mírových jednání“ Izraele s Palestinskou správou.

Pro rozhodnutí hlasovalo 13 členů vlády (Netanjahu, Jaalon, Lapid, Saar, Piron, Štajnic, Landver, Livni, Aharonovič, Kohen, German, Perec a Peri), proti 7 ministrů (Kac, Benet, Erdan, Ariel, Landau, Šamir a Orbach). Zdrželi se Šalom a Livnat.

Propuštěni mají být vězni, kteří byli odsouzeni k dlouhým trestům za zločiny – zpravidla teroristické vraždy a pokusy o vraždy – které spáchali ještě před uzavřením Dohod z Osla mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny v roce 1993. Původně se uvažovalo o propuštění 82 osob, počet byl následně zvýšen na 104, aby bylo možné zahrnout i Araby, mající izraelské občanství.

O tom, kteří konkrétní zločinci budou propuštěni, rozhodne ministerský výbor, v jehož čele bude stát premiér Netanjahu a dalšími členy budou ministryně spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni), ministr veřejné bezpečnosti Jicchak Aharonovič (Yitzhak Aharonovich) a ministr vědy a technologií Jaakov Peri (Yaakov Perry), bývalý ředitel Služby veřejné bezpečnosti (Šin Bet).

„Je to nesmírně složité rozhodnutí,“ uvedl Netanjahu v prohlášení, které bylo zveřejněno včera večer. „Působí bolest pozůstalým rodinám, působí bolest celému národu Izraele a působí velmi velkou bolest i mě. Je v rozporu s mimořádně důležitou hodnotou – se spravedlností. Je to jasná nespravedlnost, kdy jsou zlí lidé propouštěni před koncem svých trestů, i když absolutní většina z nich si odpykala více než 20 let vězení.“

„Občas premiéři musí učinit rozhodnutí, která jsou v rozporu s veřejným míněním, pokud je to důležité pro stát. Nejlepší odpovědí, kterou dáme těmto vrahům, je, že po desítky let, kdy seděli ve vězení, jsme vybudovali nádhernou zemi,“ uvedl premiér.