Nezaměstnanost v Izraeli zůstává stabilně nízká

Nezaměstnanost v Izraeli zůstává stabilně nízká 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

izraelský úřad práce
izraelský úřad práce

Izraelské hospodářství si za současné světové ekonomické krize i nadále vede dobře. Míra nezaměstnanosti byla v dubnu a v květnu relativně nízkých 6,9 %.

Podle odborníků je poměrně stabilní zaměstnanost znamením, že izraelská ekonomika je dostatečně flexibilní a univerzální, aby dokázala odolat značnému kolísání světové ekonomiky – včetně takřka bankrotu některých evropských zemí (z nichž některé jsou velkými dovozci izraelského zboží), pokračující slabosti americké a relativnímu slábnutí čínské ekonomiky, které byly příčinou šoku v mnoha odvětvích průmyslu.

U mužů míra nezaměstnanosti podle izraelského Ústředního statistického úřadu v květnu mírně poklesla oproti dubnu ze 7 % na 6,8 %. U žen naopak vzrostla ze 6,8 % na 7 %. Celkový počet zaměstnaných lidí v Izraeli nicméně mírně poklesl – o 0,1 % na celkových 3,415 milionu. Podle odborníků je ale nutné brát v úvahu i „šedou ekonomiku“ – v níž zaměstnanci pracují načerno a jejich příjmy nejsou daněné – takže počet zaměstnaných Izraelců je zřejmě mnohem vyšší.

Celkově v Izraeli hledá práci okolo 253 tisíc lidí, což je v souladu s očekávání ministerstva financí a Banky Izraele.

  sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Unemployment Down Again in Israel.