Prezident Šimon Peres na návštěvě v Litvě a Lotyšsku

Prezident Šimon Peres na návštěvě v Litvě a Lotyšsku 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Návštěva v Litvě
Návštěva v Litvě

Prezident Izraele Šimon Peres dlí na návštěve v pobalstských republikách Litvě a Lotyšsku. Obě tyto země jsou členské země Evropské unie a obě spojuje i krutý osud tamnějších židovských komunit v době druhé světové války. Šimon Peres jako vždy umí diplomaticky zjemnit krutou minulost a tak i během této návštěvy v místech spojeném s utrpení statisíců židů řekl, že je třeba hledět s optimismem do budoucnosti. Během návštěvy chce také diskutovat o palčivých problémech, zejména evropskému postoji vůči aktivitám Izraele na územích za takzvanou zelenou hranicí tedy oblasti Judeje a Samaří (Šomronu)  včetně východního Jeruzaléma a Golanských výšin a v neposlední řadě otázku íránského jaderného programu.

Peres Riga_jpg
Prezidenti Izraele a Lotyšska

V Litvě se prezident Peres spolu s litevskou prezidentkou zúčastnil pietního aktu v lese v Ponaru, kde bylo zavražděno více než sto tisíc lidí, většinou židů.  V Lotyšsku se poklonil památce dvacetipěti tisíců židů zavražděných nedaleko v lese Rumbula u Rigy. Představitelé Lotyšska nikdy nebyli ochotni přiznat, že se  jejich obyvatelé podíleli na olupování a vyvražďování Židů a proto také prezident Lotyšska Andris Berzinjs, váhal s účastí na pietním aktu, ale nakonec  svoji účast  potvrdil.

2 komentáře u „Prezident Šimon Peres na návštěvě v Litvě a Lotyšsku“

  1. A co izraelský president očekává? Že se probudí svědomí a příště budou hlasovat za Izrael? Celkem zbytečná ztráta času, karty jsou již rozdány. Politici se již dohodli, jako vždy. Izrael bude muset být hodně silný.

  2. To mu nevadilo, že jsou v těchto zemích dodnes oslavování místní příslušníci SS? Já bych si o jejich představitele neopřel ani vidle od hnoje.

Komentáře nejsou povoleny.