Průzkum: Bajit Jehudi (Židovský domov) má rostoucí podporu veřejnosti

Průzkum: Bajit Jehudi (Židovský domov) má rostoucí podporu veřejnosti 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Bajit JehudiPrůzkum, který pro televizní kanál Knesetu provedl Panels Institute, ukazuje nárůst popularity nábožensko-sionistické strany Bajit Jehudi (Židovský domov) – která by podle průzkumu nyní oproti skutečných 12 získala 19 křesel v Knesetu a stala se tak druhou nejsilnější parlamentní stranou.

Průzkum se soustředil na Bajit Jehudi a pozici strany ve vztahu k různým tématům.

Pokud by se dnes konaly v Izraeli parlamentní volby, pak by společná kandidátka stran Likud (Jednota) a Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) získala pouhých 22 křesel (oproti současným 31), strana Ješ Atid (Budoucnost existuje) 16 (oproti 19), Avoda (Strana práce) 15 křesel (stejně jako má), Merec 12 křesel (dvojnásobek současného počtu), zatímco Jahadut HaTóra (Sjednocený judaismus Tóry) a Šas (Sefardští strážci Tóry) by se propadly každá na 4 křesla (oproti současných 11 a 7) a Tnua (Hnutí) Cipi Livni by získalo 3 mandáty (oproti současným 6).

Je nutno dodat, že pokud by se předpokládalo, že arabské strany získají 10 mandátů, tedy stejně jako v současném Knesetu, dává součet pouhých 105 z celkového počtu 120 mandátů. Kam se podělo zbývajících 15 mandátů není jasné (je možné, že průzkum bral v úvahu mandáty, které by strany získaly na základě hlasů a nezohledňoval to, že by se mezi ně rozpočetly ještě další hlasy, odevzdané pro strany, které nezískaly dost hlasů pro vstup do Knesetu – pozn. Překladatele).

Analýza průzkumu vidí souvislost mezi nárůstem obliby Bajit Jehudi a nedávnými volbami Vrchním rabínů Izraele navzdory – a nebo možná právě proto – že náboženští sionističtí kandidáti v těchto volbách neuspěli.

Podle průzkumu údajně 72 % veřejnosti podporuje myšlenku, prosazovanou předsedou Židovského domova Naftalim Benetem, aby byl jmenován jediný Vrchní rabín Izraele namísto současných dvou (aškenázského a sefardského). Mezi zbožnými lidmi myšlenku podporuje 54,4 %, mezi sekulárními 82,3 % a mezi tradičními (masorti) 73,8 %.

Co se t1ýče diplomatických témat, tak podle průzkumu má 63 % veřejnosti podporovat požadavek Bajit Jehudi na uspořádání celostátního referenda o jakékoliv „mírové dohodě“ s Palestinskou správou. Odpor strany k mírové dohodě, která by byla založena na hranicích příměří (mezi Izraelem a Jordánskem) z roku 1949 má podporu 69 % veřejnosti, zatímco 57 % nevěří v obnovení jednání s Palestinskou správou, 58 % je proti zmrazení výstavby v židovských obcích v Judeji a Samaří během diplomatických jednání a 80 % je je proti propuštění teroristů jako „gesta“ k zahájení jednání.

65 % veřejnosti podporuje zákon o povinné vojenské / civilní službě charedim-zbožných, který je připravován k závěrečným čtením poslankyní Židovského domova Ajelet Šaked (Ayeled Shaked).

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Bayit Yehudi Jumps to 19 Seats in Poll.

Jedna myšlenka na “Průzkum: Bajit Jehudi (Židovský domov) má rostoucí podporu veřejnosti”

Komentáře nejsou povoleny.