Sesazený egyptský prezident Mursí obviněn ze spiknutí s Hamasem, vražd a útoků na vojáky

Sesazený egyptský prezident Mursí obviněn ze spiknutí s Hamasem, vražd a útoků na vojáky 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

Muhamed Mursí
Muhamed Mursí

Muhamed Mursí (Mohammed Morsi), o jehož osudu nebylo od jeho sesazení armádou 3.července nic známo, je držen ve vazbě a byl obviněn ze spiknutí proti státu, jehož se měl dopustit společně s teroristy Hamasu (Hnutí islámského odporu), a z podílu na útocích na policisty a vojáky, včetně jejich únosů a vražd.

Oznámila to dnes egyptská státní tisková agentura MENA s odvoláním na generální prokuraturu.

Zločinů se měl ex-prezident a významný člen islamitického Muslimského bratrstva dopustit v době povstání proti prezidentu Husnímu Mubárakovi (Hosni Mubarak) začátkem roku 2011 v souvislosti se svým útěkem z věznice Vádí el-Natrún (Wadi El-Natroun) severně od Káhiry spolu s dalšími vysokými představiteli Bratrstva. Je viněn ze spoluúčasti na „protistátních skutcích, útocích na policejní stanice, příslušníky armády a přepadení věznic, založení ohně v jedné věznici a umožnění útěku vězňů, včetně sebe samého, stejně jako z předem připravených zabití důstojníků, vojáků a vězňů.“

V souvislosti s útěkem z vězení je Mursí obviněn také z „kolaborace s Hamasem k páchání agresivních činů“ v Egyptě.

Mluvčí Muslimského bratrstva Gehad El-Haddad obvinění odmítl jako „směšná“ a označil je za návrat „starého režimu,“ čímž mínil režim prezidenta Mubáraka, který Bratrstvo postavil mimo zákon a jeho představitele věznil. Islamisté proti převratu z 3. července pořádají masové protesty s tím, že Mursí je demokraticky zvolenou hlavou státu. Vysoký představitel Bratrstva Essam el-Erian dnes současnou egyptskou vládu označil za „vojenský fašistický režim,“ který vězní legitimně zvoleného prezidenta a vznáší proti němu obvinění, aniž by kdy byl zbaven imunity, kterou jako hlava státu má.

Také teroristé Hamasu, kteří ovládají palestinské autonomní území v Gaze, obvinění odmítli jako „směšné“ s tím, že se do vnitřních záležitostí Egypta nevměšují. Současně obvinili současné vojenské vládce Egypta ze snahy „znovuovládnout“ Gazu, kterou Egypt spravoval v letech 1948 až 1967.

Armáda Mursího držela od 3. července, ale až do dneška proti němu nebylo vzneseno žádné formální obvinění.

Podle agentury MENA vyšetřující soudce Hassan Samir svrženého prezidenta již dříve (není jasné zda dnes, nebo některý předchozí den) vyslechl a seznámil s důkazy proti němu.

Mluvčí egyptského ministerstva zahraničí uvedl, že svržený prezident je v zájmu vlastní bezpečnosti držen na bezpečném místě a zachází se s ním s respektem.

Dnes po muslimských modlitbách se ve velkých egyptských městech očekávají mohutné demonstrace na podporu svrženého prezidenta i protidemonstrace na podporu prozatímní vlády a ozbrojených sil.

4 komentáře u „Sesazený egyptský prezident Mursí obviněn ze spiknutí s Hamasem, vražd a útoků na vojáky“

  1. Není možná…Člověk demokraticky dosazený B. Husseinem O. s tak velkým morálním kreditem pro EU a vrah nebo terorista? Muž , který pomáhá stavět v Gaze školy a nemocnice Hamasu, ten který je součástí moderního soukolí tlačícího dopředu moderní formy školství (učebnice jak likvidovat Israel), ekonomického rozvoje (parazituj na Israeli,neplať energie a vodu,ale o to více útoč) , výzkumu (jak přimět raketu Kássam aby doletěla přes zeď) a filozofie soužití (Tam kde někdo něco vybuduje,tak si to nárokovat a vybydlet) a zločinec? …
    Pouze jediné bych mu skromě vytkl…EU vydala nařízení,že ve vedení firem má být zastoupeno minimálně 40% žen,takže bych navrhl Muslimské sesterstvo,ale to nezní hezky. Ale i zde je možné řešení, rozšiřme harémy. Třeba se to přenese i do EU jako kyvadlový efekt…

    1. Když já už ani nevím zda jde o kontrarevoluci , nebo revoluci , arabské jaro , egyptské léto, Obamovo stmívání , vojenské cvičení nebo další díl seriálu o pyramidách…

Komentáře nejsou povoleny.