Sýrie se mění na centrum džihádu, varuje ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby

Sýrie se mění na centrum džihádu, varuje ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

Aviv Kochavi
generálmajor Aviv Kochavi

Rozsáhlé centrum světového džihádu se rozvíjí přímo na hranici Izraele, prohlásil včera ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby (Aman, אגף המודיעין) generálmajor Aviv Kochavi (אביב כוכבי) komentující situaci v Sýrii.

Z dlouhodobého hlediska mohou změny v regionu přinést možnosti a změnu, ale v současnosti je Sýrie „nejznepokojivějším příkladem“ rostoucího rizika, uvedl generál v projevu na absolventském ceremoniálu zpravodajských důstojníků.

Sýrie je jedním z našich největších nepřátel a stává se regionálním centrem džihádistů – kteří jsou také nepřáteli Izraele,“ uvedl generál, který současně varoval, že některé skupiny syrských povstalců nebojují za stejný cíl, jako zbytek opozice. „Extrémističtí muslimové a džihádističtí bojovníci už neusilují jen o svržení Assada, ale o ustavení náboženského islámského státu.“

„Přímo před našima očima, na našem prahu, se rozvíjí rozsáhlé centrum světového džihádu, který může zasáhnout nejen Sýrii a nejen hranice Izraele, ale také Libanon, Jordánsko a Sinajský poloostrov a zamořit celý region,“ varoval Kochavi.

Varování Aviva Kochavi přichází v době, kdy v USA probíhá diskuse o silnějším vojenském zapojení v syrském vojenském konfliktu na straně povstalců. Předseda Sboru náčelníků štábu generál Martin Dempsey varoval, že náklady jen na vytvoření bezletové zóny by přesáhly 1 miliardu dolarů měsíčně, aniž by to muselo vést ke svržení prezidenta Bašára Assada.

Představitelé izraelské armády již v minulosti opakovaně varovali, že syrský konflikt nebude mít rychlý konec, protože do země proudí na podporu povstalců zahraniční džihádisté a peníze zejména ze sunitských monarchií Perského zálivu, zatímco síly prezidenta Assada a jeho spojenců Hizballáhu a Íránu nabraly nový dech.

Izrael proto přistoupil k rychlému budování nového bezpečnostního plotu na hranici se Sýrií na Golanských výšinách. Dokončen by měl být příští měsíc.