Změna systému vládnutí v Izraeli může poškodit arabské strany

Změna systému vládnutí v Izraeli může poškodit arabské strany 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

loga izraelských stran
loga izraelských stran ve volbách 2013

Izraelský ministerský výbor pro právo dnes schválil změnu metody vládnutí v Izraeli. Návrh zákona byl předložen stranou Ješ Atid (Yesh Atid, Budoucnost existuje) a bude-li přijat Knesetem, mohl by výrazně omezit možnost malých politických stran být jazýčkem vah moci v parlamentu.

Mezi ústřední myšlenky zákona je zvýšení hranice pro vstup do Knesetu ze současných 2 % hlasů na 4 %. Zatímco v současnosti straně stačí ke vstupu do parlamentu získat aspoň 2 poslance, změna prosazovaná Ješ Atid by vyžadovala nejméně 4 až 5 poslanců.

Změna by mohla poškodit zejména šance arabských stran na vstup do Knesetu, protože rozkmotřená arabská politika má často malé strany, kandidující nezávisle. Podle odborníků si arabské strany budou muset vybrat buď mezi vyřešením svým sporů a sjednocením, stejně jako to udělali charedi strany, nebo úplným zmizením z Knesetu.

Zvýšení uzavírací klauzule má proběhnout postupně. V příštích volbách se zvýší na 3 % a v dalších následujících na 4 %.

Zákon také navrhuje zrušit stávající pravidlo, že Kneset musí být rozpuštěn, pokud není do 31. března příslušného roku schválen státní rozpočet. Neschopnost schválit včas rozpočet nebo neúspěch dát dohromady koalici, která by jej schválila, je hlavním důvodem pádu vlád a vyhlášení nových voleb – což platí i u vlády současné, která vzešla z voleb poté, kdy premiér Benjamin Netanjahu rozpustil svoji vládní koalici kvůli sporům o státní rozpočet.

Zákon chce také stanovit omezení počtu ministrů vlády na 18 a zcela zrušit možnost existence „ministra bez portfeje.“

Zákon současně stanoví, že k jeho změně jsou nutné hlasy 70 z celkového počtu 120 poslanců.

Zákon byl v prvním čtení schválen ve středu a očekává se jeho schválení velkou většinou.

  sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Change in Govt. Rules Could Hurt Arab Parties.

3 komentáře u „Změna systému vládnutí v Izraeli může poškodit arabské strany“

  1. Ze současných stran by se do Knesetu nedostala Kadima. Když zákon projde, arabské strany se spojí zcela jistě, jejich poslanci si potrpí na svůj životní standart. Naopak mi přijde téměř jisté, že propadne ještě více židovských hlasů. A taky se víc věcí bude řešit na ulici. Ta rozhádaná arabská politika zní jako vtip. Izraelské arabské strany se vždy dohodly na všem podstatném. Spory mezi nimi nejde srovnávat s opravdu mnohem těžšími spory mezi stranami židovskými. Ale to je holt problém A7. Pořád lepší než omezení jiných médií.

    1. Také jsem nad tím kroutil při překládání hlavou… Ale nechtěl jsem do toho autorovi zasahovat. Také si nějak nemohu vzpomenout na arabskou stranu, hlasy pro níž by propadly… Prostě udělají koalici, něco jako je Raam-Taal dnes.
      Nicméně těch propadlých židovských hlasů bych se také tak moc nebál. Myslím, že jich nemusí být více, než dnes, možná méně. Lidé prostě přestanou volit malé strany, u nichž dnes měli naději, že se dostanou. Třeba taková Ocma LJisrael, to bylo propadlých hlasů, které mohl dostat třeba Benet a mít o 2 křesla víc.

  2. Řešení by mohlo být dobré, ale připadá mi i trochu diktátorské. Zvětšuje šance velkých stran, zmenšuje šance na změny, dle mého názoru trochu nebezpečné

Komentáře nejsou povoleny.