Návštěva ministra zahraničí Francie Laurenta Fabia v Izraeli a palestinské autonomii

Návštěva ministra zahraničí Francie Laurenta Fabia v Izraeli a palestinské autonomii 4.90/5 (98.00%) 10 ohodnocení

524464_504022043018171_1980982349_nBěhem minulého víkendu navštívil Izrael a Palestinskou autonomii ministr zahraničí Francie Laurent Fabius.

Je to po návštěvě ministra zahraničí Německa Quido Westerwelleho druhý významný evropský politik, který přijíždí do regionu. Zatímco Quido Westerwelle je znám svým vlivem v Egyptě, lze předpokládat, že francouzský ministr zahraničí bude své aktivity směřovat k Sýrii. Během setkání s prezidentem Šimonem Peresem a předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem se k aktuální situaci v Sýrii také jednoznačně vyjádřil. Řekl, že lhostejno v čích rukou se nyní chemické zbraně nalézají, je nezbytné tyto zbraně ze Sýrie odstranit.

Předseda vlády Netanjahu zdůraznil, že Sýrie jako zdroj ohrožení Izraele není sama, protože těsně spolupracuje s Íránem a Hizballáhem. Proto nelze situaci Sýrii vidět izolovaně, ale v kontextu situace na Středním východě a nelze se domnívat, že mírové rozhovory s Palestinci, které probíhají v Jeruzalémě na postoji Íránu či Hizballáhu k Izraeli něco změní k lepšímu, spíše naopak.