3 mrtví Arabové při násilnostech v Kalandíi (+ video)

3 mrtví Arabové při násilnostech v Kalandíi (+ video) 4.88/5 (97.69%) 26 ohodnocení

Násilí v Kalandíi
Násilí v Kalandíi

Arabské zdroje uvedly, že dnes (pondělí 26.8.) byli v potyčce s příslušníky izraelské armády (IDF) v Kalandíi severně od Jeruzaléma zastřeleni tři Arabové a 19 dalších bylo zraněno.

Počáteční šetření IDF ukazuje, že příslušníci pohraniční policie  byli napadeni zápalnými bombami, kameny a lahvemi, a byli přinuceni k sebeobraně ostrou střelbou.

Mluvčí IDF řekl, že k incidentu došlo během noční akce bezpečnostních sil zaměřené na zatčení hledaného teroristy v Kalandíi. Zatýkání se zvrtlo v „extrémně násilné výtržnictví“, při kterém na IDF zaútočilo „několik stovek Arabů“.

Příslušníci IDF, kteří zajišťovali bezpečnost jednotky, které zatčení prováděla, se ocitli v bezprostředním ohrožení životů a zahájili na útočníky palbu. Hledaný terorista byl zatčen a převezen k výslechu.

Podle agentury AFP byli tři Arabové převezeni do nemocnice v Ramalláhu, kde u nich byla konstatována smrt.

Mluvčí arabské nemocnice sdělili jména mrtvých. Má se jednal o třicetiletého Rubína Abeda Farese (Rubeen Abed Fares), dvaadvacetiletého Júnise Džahdžúa (Yunis Jahjouh) zasaženého do hrudníku, a dvacetiletého Džiháda Aslana (Jihad Aslan), který zemřel na zranění mozku.

„V časných ranních hodinách dorazila policejní jednotka do tábora Kalandía s cílem zatknout teroristu,“ řekla mluvčí izraelské policie Luba Samri.

„Po jeho zatčení začal dav přibližně 1500 obyvatel s výtržnostmi. Házeli zápalné bomby a kameny, čímž ohrožovali životy zúčastněných policistů a vojáků, kteří odpověděli prostředky k obnovení pořádku a rozehnání davu.“

„Nevíme o žádném úmrtí na straně útočníků“, dodala. „Víme, že o tří zraněných, kteří byli převezeni do (arabskopalestinské) nemocnice, ale nevíme o ohrožení jejich životů.“

Luba Samri sdělila, že byli lehce zraněni tři policisté.