Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak by měl být propuštěn z vazby

Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak by měl být propuštěn z vazby 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

bývalý prezident Egypta Husní Mubárak
bývalý prezident Egypta Husní Mubárak

Káhirský trestní soud dnes nařídil, aby byl z vazby propuštěn bývalý prezident Husní Mubárak (Hosni Mubarak). Na svobodu se bývalý vládce Egypta dostane nejdříve za 48 hodin, až uplyne lhůta, během níž se může proti rozhodnutí odvolat prokuratura. Oznámil to Ahram Online s tím, že odvolání zřejmě podáno nebude.

Důvodem propuštění z vazby je vyčerpání maximální 2leté lhůty držení ve vazbě, do níž byl bývalý prezident umístěn v polovině srpna 2011.

Propuštění 80letého Mubáraka z vazby v nemocnici věznice Tora nemá mít podle egyptských zdrojů žádný vliv na probíhající trestní řízení proti němu.

Včera byl bývalý prezident zproštěn obvinění v jedné trestní kauze, kde byl viněn z korupce, které se měl dopustit nelegálním přijetím darů v hodnotě milionů egyptských liber od státního vydavatelství Al-Ahram. Mubárak nedávno převedl sumu odpovídající hodnotě darů na stát, což mu v soudním řízení pomohlo.

Proti Husnímu Mubárakovi je nicméně vedeno ještě další trestní řízení, a to za podíl na smrti více než 800 protestujících během povstání v lednu 2011, které nakonec vedlo k jeho svržení. V této věci byl již uznán vinným a odsouzen na doživotí, byla ale povolena obnova procesu.