Do čela izraelské Národní bezpečnostní rady jmenován Josi Kohen

Do čela izraelské Národní bezpečnostní rady jmenován Josi Kohen 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Josi Kohen
Josi Kohen

Rada národní bezpečnosti

Izraelská vláda včera jednohlasně jmenovala poradcem pro národní bezpečnost a předsedou Národní bezpečnostní rady (המועצה לביטחון לאומי) Josiho Kohena (Yossi Cohen, יוסי כהן), odcházejícího zástupce ředitele zahraniční zpravodajské služby Mosad (המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים). Oznámil to Úřad předsedy vlády.

Josi Kohen se narodil v roce 1961 v Jeruzalémě, v Mosadu pracuje od roku 1984. Sloužil jako důstojník a vedoucí oddělení sběru informací pro Evropu. V roce 2006 byl jmenován vedoucím úseku. Je nositelem Izraelské ceny za obranu. V roce 2011 byl jmenován zástupcem ředitele Mosadu a úřadující hlavou operační činnosti.

Josi Kohen je ženatý a má čtyři děti. Na Bar-Ilanově univerzitě získal bakalářské vzdělání v sociálních vědách

Premiér ocenil Kohenových „30 let zkušeností z různých operačních a zpravodajských pozic v terénu, stejně jako z administrativních funkcí“ v Mosadu, stejně jako to, že během své kariéry „nashromáždil značné znalosti z řízení velkých systémů a na mezinárodní scéně a rozsáhlé zkušenosti s izraelským politickým a bezpečnostním vedením.“

Jaakov Amidror
Jaakov Amidror

Národní bezpečnostní rada je poradním fórem premiéra a členů vlády v oblasti otázek národní bezpečnosti Izraele. Předseda rady je přímo podřízen předsedovi vlády a odpovídá mimo jiného za činnost Protiteroristického úřadu.

V čele Národní bezpečnostní rady Josi Kohen v nadcházejících měsících nahradí generálmajora (v záloze) Jaakova Amidrora (Yaakov Amidror, יעקב עמידרור), který mu funkci předá po seznámení s ní. Amidror stál v čele Rady od března 2011. Mimo jiného vedl jednání s vládou USA o íránském jaderném programu a jednání o smíření s Tureckem.