Dnešek v historii – 15. Elul

Dnešek v historii – 15. Elul 5.00/5 (100.00%) 14 ohodnocení

luach7. září 1827 (26. srpna podle starého kalendáře), 15. Elul 5587 ruský car Mikuláš I. (Nikolaj I., Николай I Павлович) nařídil, že všichni židovští chlapci musí být ve věku 12 let násilně odvedeni ke službě do ruské armády. Tito chlapci, tzv. „kantonisté“ (Кантонисты), byli silou odloučeni od svých rodičů a v armádě často týráni s tím, že pokud konvertují k pravoslavnému křesťanství, jejich situace se zlepší. Řada z nich na důsledky špatného zacházení zemřela.

Chlapci byli ve speciálních školách (Кантонистские школы) do 18 let věku připravováni a poté nastoupili 25 let trvající službu v armádě. Tento systém byl považován za nápravný prostředek, vynucující asimilaci tvrdohlavých Židů do ruské společnosti, a jako způsob, jak narušit autoritu představitelů židovských obcí. Do carské armády bylo tímto způsobem odvedeno a ke svým rodinám se již nevrátilo odhadem 50.000 židovských chlapců. Politika byla opuštěna po Nikolajově smrti v roce 1855.

Hercl Jankl Cam (Herzl Yankl Tsam, Герцель Янкелевич Цам; 1835-1915) byl jedním z pouhých osmi židovských důstojníků v ruské armádě za celé 19. století a jediným, kdo získal vyšší hodnost než kapitán (капита́н). Odveden jako 17letý kantonista, se stal v roce 1873 důstojníkem. Až když po 41 letech odcházel do výslužby, byla mu udělena hodnost a důchod podplukovníka (подполковник). Navzdory tlaku nikdy nekonvertoval a po odchodu do civilu se zapojil do činnosti v židovské obci v Tomsku.