Izrael v odvetě letecky udeřil na Libanon

Izrael v odvetě letecky udeřil na Libanon 5.00/5 (100.00%) 25 ohodnocení

izraelský letounIzraelské letectvo udeřilo v noci na dnešek na teroristický cíl jižně od libanonského hlavního města Bejrútu. Byl zaznamenán zásah a po úderu se všechny letouny v pořádku vrátily na základnu. Oznámil to útvar mluvčího Izraelských obranných sil s tím, že se jedná o odvetu za včerejší raketový útok z Libanonu na severní Izrael.

„Včerejší útok byl očividným porušením izraelské svrchovanosti, které ohrozilo izraelský civilní život. Izrael nebude tolerovat teroristickou agresi z libanonského území. Izraelské obranné síly budou i nadále zajišťovat bezpečnost Státu Izrael a jeho obyvatel,“ uvádí se v prohlášení.

Včera odpoledne byly z Libanonu na Izrael vystřeleny čtyři rakety, z nich přinejmenším u jedné byl potvrzen zásah oblasti u Naharíje.

Podle oznámení izraelské armády jednu raketu sestřelil protiraketový obranný systém Železná klenba (resp. Železná kupole, Kipat barzei) mezi Akkem a Naharíjí. Další tři dopadly do „otevřené krajiny.“ Několik Izraelců bylo ošetřeno kvůli šoku.

K útoku se přihlásily Brigády Abdulláha Azzáma, což je teroristická skupina napojená na Al Kajdu, který se již v minulosti přihlásila k podobným útokům na Izrael v letech 2009 a 2011.

Cílem odvetného izraelského úderu byly údajně tunely vedoucí k základně teroristické Lidové fronty pro osvobození Palestiny – Hlavního velení, která spolupracuje s Hizballáhem, Íránem a syrskou vládou Bašára Assada. Sama organizace tvrdí, že s útokem na Izrael nemá nic společného a úder prý způsobil minimální materiální škody a žádná zranění či úmrtí.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera v reakci na raketový útok prohlásil, že „kdokoliv nás zraní, kdokoliv se pokusí nás zranit, musí vědět, že ho zasáhneme.“

Raketový útok z jižního Libanonu odsoudil libanonský prezident Mišel Sulejman (Michel Sleiman), který jej označil za porušení libanonské suverenity a rezoluce Rady bezpečnost OSN č. 1701, kterou byla ukončena Druhá libanonská válka v roce 2006.

2 komentáře u „Izrael v odvetě letecky udeřil na Libanon“

  1. Mišel Sulejman ať nejdřív odsoudí Brigády Abdulláha Azzáma. Existuje vůbec nějaká libanonská regulérní armáda která by věděla udělat pořádek na jihu svého území? Nad tím ať přemýšlí Mišel.

Komentáře nejsou povoleny.