Izrael provádí dílčí mobilizaci záložáků

Izrael provádí dílčí mobilizaci záložáků 4.85/5 (96.92%) 26 ohodnocení

Železná klenba
Železná klenba

Izraelský bezpečnostní kabinet dnes, v očekávání západního vojenského úderu na Sýrii, vyhlásil částečnou mobilizaci záložníků. Povolávací rozkazy jsou doručovány zatím jen „několika málo stovkám“ vojákům v záloze, kteří mají konkrétní funkce v rámci Velitelství domácí fronty, v letectvu a ve vojenské zpravodajské službě Aman.

Rozhodnutí je součástí příprav na možnost, že syrský režim prezidenta Assada se rozhodne za útok USA a jejich spojenců provést „odvetu“ útokem na Izrael.

V reakci na zprávy o blížícím se vojenském úderu USA a dalších zemí proti syrské vládní armádě dnes rozhodly Izraelské obranné síly o rozmístění druhé baterie protiraketového obranného systému Železná klenba (resp. Železná kupole, Iron Dome, Kipat barzel) v severním Izraeli a o rozmístění baterie protiraket Patriot v centrální části země. Zvýšen byl také stupeň pohotovosti systému Hec 2 (Arrow 2), určeného k ničení balistických raket.

Přestože Izrael se do syrské občanské války nevměšuje a nemá ani v úmyslu podílet se na aktuálně očekávaném úderu, slouží syrské vládě jako tradiční hromosvod ke svádění nenávisti a frustrace na „sionisty.“

Například íránská tisková agentura Fars včera citovala vysoce postaveného představitele syrské armády, který vyhrožoval, že zahájení regulérní války proti Sýrii by vedlo k okamžitému recipročnímu syrskému úderu. „Pokud se Damašek stane cílem útoku, pak bude cílem také Tel Aviv a regulérní válka proti Sýrii dá oprávnění k útoku na Izrael,“ prohlásil a varoval, že oslabení Assadovy vlády povede k útokům na Izrael také ze strany „extrémistických povstalců.“

Obdobně před několika dny vyhrožoval náměstek syrského ministra informací Halaf al-Maftah.

Izraelští vojenští představitelé jsou přesvědčeni, že riziko útoku ze strany Sýrie je minimální, neboť režim by pak riskoval mohutnou izraelskou odvetu, která by mohla znamenat jeho konec. Izrael nicméně nechce nic ponechat náhodě a připravuje se i na nepříliš pravděpodobnou možnost.