Izrael za zlepšení ovzduší a snížení spotřeby elektřiny

Izrael za zlepšení ovzduší a snížení spotřeby elektřiny 4.92/5 (98.46%) 13 ohodnocení

znečištěné ovzduší v Tel Avivu
znečištěné ovzduší v Tel Avivu

Izraelská vláda na svém včerejším zasedání schválila velký plán boje proti znečištění ovzduší v Izraeli. I když náklady na realizace plánu mají dosáhnout 140 milionů šekelů (přibližně 700 milionů českých korun), ve skutečnosti zemi značnou sumu uspoří – podle odborníků by izraelské hospodářství v souvislostí s nemocemi vyvolanými znečištěným ovzduším měla v roce 2015 ztrácet 8,8 miliardy šekelů (44 miliard korun).

Podle ministerstva životního prostředí plán každoročně zachrání 700 lidských životů, které jsou nyní ztráceny kvůli znečištění ovzduší. V projevu na zasedání vlády ministr životního prostřední Amir Perec (Amir Peretz) prohlásil, že je obdivuhodné, že vláda plán schválila i když jsou seškrtávány rozpočty řady jiných projektů. „Schválení programu ukazuje, za jak vážnou věc považujeme a jak důležité je, aby vzduch v Izraeli byl dýchatelný.“

Ke snížení znečištění má vést snížení využívání elektřiny v Izraeli do roku 2020, k čemuž má vést postupné vyřazování energeticky náročných zařízení a strojů a jejich nahrazování úspornějšími. Většina izraelské elektřiny je nyní vyráběna spalováním uhlí nebo ropy, takže menší spotřeba elektřiny povede ke snížení spalování fosilních paliv. Do roku 2020 by také mělo být nejméně 10 % elektřiny v Izraeli vyráběna v solárních elektrárnách.

V rámci plánu vláda chce, aby Izraelská elektrická společnost zavedla rozdílné sazby ceny elektřiny, kdy by domácnosti a podnikatelé platili nižší ceny za odběry mimo špičku, zejména v noci. V současnosti je cena stejná celý den. Izraelská elektrická společnost se tomuto opatření v minulosti z nesdělených důvodů bránila.

Kromě zmenšení uhlíkové stopy při výrobě elektřiny plán také oživuje izraelskou verzi programu „šrotovného“, kdy budou na protiúčet vykupovány stará, benzín hltající vozidla. Na tento program bude vyčleněno nejméně 5 milionů šekelů (25 milionů korun). Dalších skoro 30 milionů šekelů (150 milionů korun) bude určeno podnikatelům na podporu toho, aby jejich zaměstnanci využívali veřejnou dopravu, a na podporu práce z domova pro ty zaměstnance, kteří i tak většinu práce dělají online.

Nejméně 40 milionů šekelů (200 milionů korun) bude vyčleněno na zlepšení veřejné dopravy. Může také dojít k zavedení daní, které mají odradit společnosti od poskytování vozidel zaměstnancům, a současně k zavedení podpor pro ty společnosti, které podpoří větší využívání veřejné dopravy.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel to Get Tough on Air Pollution.