USA pošlou Palestinské správě 148 milionů dolarů

USA pošlou Palestinské správě 148 milionů dolarů 4.82/5 (96.36%) 22 ohodnocení

dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): Michael Ratney, Rami Hamdalláh
dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): Michael Ratney, Rami Hamdalláh

Obnovení jednání s Izraelem se Palestinské správě vyplácí. Generální konzul USA v Jeruzalémě Michael Ratney podepsal předevčírem s premiérem palestinské autonomie Ramím Hamdalláhem dohodu, podle níž USA vyplatí Palestinské správě 148 milionů dolarů (přibližně 3 miliardy českých korun).

Jak informuje palestinskoarabská tisková agentura Maan slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také ministr financí Palestinské správy Šukrí Bišara (Shukri Bishara) a ředitel Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID), United States Agency for International Development) pro Gazu a Západní břeh David Harden.

Ramí Hamdalláh podle Maan ocenil vládu USA za finanční podporu palestinského lidu a poznamenal, že poslední grant pomůže palestinským institucím i nadále poskytovat služby občanům.

dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): David Harden, Šukrí Bišara
dohoda o pomoci USA Palestinské správě, podepisují (zleva): David Harden, Šukrí Bišara

Michael Ratney zdůraznil, že USA budou i nadále „podporovat palestinský lid“ a pomáhat snahám Palestinské správy o „rozvoj státních institucí.“

Prezident USA Barack Obama tento měsíc, ve snaze posílit legitimitu a vliv vedení arabské autonomie v souvislosti s obnovením jednání s Izraelem, rozhodl upustit od omezení stanovených Kongresem na finanční pomoc Palestinské správě.

Autonomní Palestinská správa vznikla na základě tzv. Dohod z Osla, uzavřených v norském hlavním městě v roce 1993 mezi Izraelem a teroristickou Organizací pro osvobození Palestiny. Od roku 1994 Palestinská správa od USA získala finanční dary ve výši okolo 4,3 miliardy dolarů (přibližně 90 miliard českých korun).

3 komentáře u „USA pošlou Palestinské správě 148 milionů dolarů“

Komentáře nejsou povoleny.