Juval Štajnic: Chystá se jaderná Mnichovská dohoda?

Juval Štajnic: Chystá se jaderná Mnichovská dohoda? 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Juval Štajnic
Juval Štajnic

Izrael dnes dal najevo obavy z případného usmiřování USA a Íránu, kdy íránská ochota ke smíření maskuje zintenzivnění íránského jaderného programu.

„Rozhodně varujeme celé mezinárodní společenství, že Írán může chtít dohodu, ale bude to pravděpodobně Mnichovská dohoda,“ prohlásil v izraelském armádním rozhlase ministr strategických záležitostí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) s odkazem na nechvalně známou dohodu z 29. září 1938, kterou Británie a Francie za asistence fašistické Itálie vyhověly požadavkům nacistického Německa na anexi části Československa.

„Rúhání chce klamat a někdo ve světě chce být klamán a role malého Izraele je vysvětlovat pravdu a být připraven. A to je to, co děláme nejlépe, jak dokážeme. Je to dlouhý boj,“ dodal.

Podle oficiálního izraelského odhadu má nyní Írán centrifugy, které dokáží rychle přeměnit nízce obohacený uran na úroveň, potřebnou k výrobě jaderné zbraně, a to i kdyby se Islámská republika vzdala středně čistého uranu, jak Izrael původně žádal.

Islámská republika letos v létě po nástupu nového prezidenta Hasana Rúháního zahájila diplomatickou a mediální ofenzivu, jejímž cílem je zlepšit vztahy s USA a dalšími zeměmi Západu, k čemuž mají sloužit zejména opakovaná prohlášení o nezájmu o jaderné zbraně.

Izrael se nicméně obává, že se jedná jen o slova a že nelze zachovat stav, kdy Írán je schopen vyrobit jadernou zbraň během týdnů, pokud se k tomu rozhodne.

Poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) z 28. srpna 2013 uvádí, že Írán nadále rozšiřuje kapacitu svých zařízení na obohacování uranu instalací starších i novějších typů centrifug. Podle odborníků nové typy centrifug dokáží uran obohacovat několikanásobně rychleji, než starší.