Izrael a USA ve Středozemním moři úspěšně otestovaly protiraketovou obranu

Izrael a USA ve Středozemním moři úspěšně otestovaly protiraketovou obranu 4.74/5 (94.78%) 23 ohodnocení

raketa Blue Sparrow na letounu
raketa Blue Sparrow na letounu

Ruská tisková agentura RIA Novosti dnes dopoledne oznámila, že v 10:16 hodin moskevského času (8:16 středoevropského letního) zaznamenal ruský systém včasného varování v Armaviru odpálení „dvou balistických raket“ z centrálního Středomoří směrem do jeho východní části, kde oba objekty spadly do moře.

Po několika hodinách Izrael a USA dnes po poledni potvrdily, že ve Středozemním moři proběhl test obranného protiraketového systému Arrow 3 (Šíp 3, hebrejsky Chec-3).

Jednat se mělo jen o jednu raketu typu Sparrow (Vrabec, hebrejsky Ankor), kterou odpálil vojenský letoun ve středním části Středozemního moře. Raketa Sparrow je výrobek izraelské zbrojovky Rafael, imitující způsob letu raket typu Scud B, Scud D nebo balistické rakety.

raketa Sparrow (Vrabec, Ankor) v letu
raketa Sparrow (Vrabec, Ankor) v letu

Proti raketě Sparrow byla z centrálního Izraele proti ní odpálena protiraketa systému Arrow.

Test, který Izrael provedl ve spolupráci s Agenturou pro raketovou obranu (Missile Defense Agency, MDA) USA byl úspěšný.

„Test provedený dnes ráno ve Středomoří se uskutečnil z vojenské letecké základny ve středním Izraeli. Test ověřoval vylepšené schopnosti nové cvičné rakety Ankor a zahrnoval testy raketových obranných systémů Arrow, včetně radarových, velitelských a kontrolních systémů,“ uvedlo v prohlášení izraelské ministerstvo obrany.

Radar Zelená borovice, který je součástí systému Šíp, zachytil přilétající raketu Vrabec, poslal data o raketě do kontrolního centra, které je zanalyzovalo. Další systémy mezitím raketu sledovaly.

Ilustrační video (nikoliv z dnešního testu)