Izrael zaplatí 4 miliony šekelů rodině Vězně X

Izrael zaplatí 4 miliony šekelů rodině Vězně X 4.60/5 (92.00%) 10 ohodnocení

Ben Zygier
Ben Zygier

Izrael zaplatí 4 miliony šekelů (20 milionů korun) jako náhradu rodině Bena Zygiera, bývalého příslušníka vnější zpravodajské služby Mosad, známého také jako Vězeň X, který se oběsil v prosinci 2010 ve věznici Ajalon. Oznámil to předevčírem Kanál 2 izraelské televize.

Agent australského původu, pracující pro Mosad, byl uvězněn na základě soudního příkazu, ale pod změněným jménem v lednu 2010 kvůli podezření ze závažného ohrožení národní bezpečnosti.

Rodině zemřelého zpravodajce bude 2,4 milionu šekelů vyplaceno letos a během příštích čtyř let každoročně vždy 400 tisíc.

Důvodem, proč stát na dohodu o kompenzaci přistoupil, byl dřívější závěr soudu, podle nějž Izraelská vězeňská služba nese nedbalostní odpovědnost za Zygierovu smrt, protože věděla, že je v emoční krizi a mohl by si ublížit a neučinila náležitá opatření, aby tomu zabránila.

V rámci kompromisní dohody, dosažené po dlouhých jednáních, Stát Izrael Zygierovu rodinu odškodňuje „nad rámec zákona“ a odpovědnost za smrt neuznává. „Důvodem, proč stát souhlasil s vyplacením sumy, je snaha zabránit diskusi u soudu, při níž by mohlo být zveřejněno mnoho podrobností, které by poškodily bezpečnost státu,“ uvedlo izraelské ministerstvo spravedlnosti.

O mimosoudní dohodě byl již informován podvýbor Knesetu pro zpravodajské a tajné služby.

Minulý týden také vyšlo najevo, že kromě Zygiera byl v přísně střeženém oddělení věznice Ajalon v téže době držen ještě další „Vězeň X.“

V protokole o jednání magistrátního soudu Rišon LeCion z října 2011 se uvádí: „Je třeba poznamenat, že existují speciální pravidla, která byla použita pro předchozího obyvatele Bloku 15 (Jigala Amira, odsouzeného za vraždu Jicchaka Rabina) a pro odděleného vězně v Bloku 13.“

Zjištění, že existuje ještě další přísně střežený bezpečnostní vězeň, který byť velmi pravděpodobně stejně jako Zygier vězněný na základě soudního příkazu či rozsudku, vyvolala kritiku izraelských levicových stran.