Izraelský premiér Netanjahu vysoce ocenil tajné služby

Izraelský premiér Netanjahu vysoce ocenil tajné služby 5.00/5 (100.00%) 23 ohodnocení

Joram Kohen a Benjamin Netanjahu
Joram Kohen a Benjamin Netanjahu v sídle Šabaku

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera při příležitosti nadcházejícího židovského Nového roku (Roš HaŠana) navštívil sídla izraelských nevojenských zpravodajských služeb – vnějšího Mosadu a domácí Služby všeobecné bezpečnosti (Šabak, Šin Bet) – aby jim poděkoval za vynikající práci pro bezpečnost Státu Izrael a jeho občanů.

V sídle Mosadu, v jehož čele stojí Tamir Pardo, premiér ocenil úspěchy služby.

„Vaše tajné aktivity jsou důležitou součástí bezpečnosti občanů Izraele. Jsou součástí energické bezpečnostní politiky země, která v posledních letech obnovila odstrašující sílu Izraele,“ řekl Netanjahu příslušníkům služby.

Premiér dále uvedl, že Izrael stále čelí složitým úkolům „zejména tváří v tvář tomu, co se děje na našich hranicích. V jednom z období, pro bezpečnost Izraele nejnáročnějších, vedeme stát odpovědně, se značnými zkušenostmi a prozíravostí.“

V sídle Šabaku, v jehož čele stojí Joram Kohen (Yoram Cohen), premiér poděkoval agentům za jejich neúnavnou práci při bránění teroristickým útokům, přičemž zdůraznil jejich poslední úspěch, jímž bylo zatčení skupiny teroristů Hamasu z Ramalláhu, kteří plánovali útok na nakupující v nákupním centru Mamilla v Jeruzalémě.

„Tyto úspěchy pociťujeme ve významné snížení počtu mrtvých v důsledku terorismu v posledních letech. Nikdo nemůže zaručit, že tento klid se podaří udržet, ale Šin Bet a bezpečnostní služby jsou připravené pokračovat v obraně občanů Izraele před jakoukoliv hrozbou,“ prohlásil Netanjahu.

V sídle izraelského Národního kybernetického úřadu, v jehož čele stojí Eviatar Matania (Evyatar Mataniah), premiér prohlásil: „Izrael je globální kybernetickou silou a vy vedete Izrael do čela v oblasti, která má vliv na všechny aspekty našich životů.“

Moěe Jaalon, Benjamin Netanjahu, Beny Ganc
Moěe Jaalon, Benjamin Netanjahu, Beny Ganc

Třetí izraelskou zpravodajskou službou je vedle Šabaku a Mosadu Vojenské zpravodajství (Aman), které je součástí Izraelských obranných sil a v jeho čele stojí generálmajor Aviv Kochavi.

Premiér se s vojáky sešel v pátek 30. srpna na Generálním štábu za přítomnosti ministra obrany Mošeho Jaalona (Moshe Yaalon), náčelníka štábu generálporučíka Benyho Gance (Benny Gantz) a důstojníků štábu.

„Izraelské obranné síly jsou dnes silnější, než kdy dříve. Spoléhám na vás, spoléháme na vás a izraelský lid na vás spoléhá. Jsem si jistý, že jste schopni splnit jakýkoliv úkol, který vám dáme. Budeme dbát na to, aby židovský lid měl dobrý rok,“ prohlásil premiér.