Izraelský premiér v novoročním projevu varoval před jaderným Íránem, prezident popřál lepší rok (+ videa)

Izraelský premiér v novoročním projevu varoval před jaderným Íránem, prezident popřál lepší rok (+ videa) 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

Benjamin Netanjahu, projev k Roš HaŠana 5774Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu ve středu před začátkem svátku Roš HaŠana slíbil „chránit náš lid“ a označil Izrael za „maják stability“, současně varoval, že jaderné ambice Íránu „musí být zastaveny.“ K novému roku Izraelcům popřál také prezident Šimon Peres.

Izraelský premiér ve svém projevu označil Izrael ta „oázu demokracie““ a „maják stability“ a židovskou jednotu označil za „hlavní zdroj naší kolektivní síly.“ Netanjahu také ocenil technologické úspěchy země a ve srovnání se sousedními zeměmi relativní klid, varoval před íránskou jadernou hrozbou a hovořil o ekonomické síle a nutnosti židovské jednoty v Izraeli.

Premiér také prohlásil, že Izrael chce „skutečný mír“ s palestinskými Araby. „Chceme pokročit k míru s Palestinci při zachování naší bezpečnosti a zajištění toho, že mír bude skutečný a trvalý. Ne ceremoniál nebo dohoda, kterou slavíme dvě minuty a poté zkrachuje. Chci skutečný, pravý a trvalý mír a ten musí být zakotven v uznání Izraele jako židovského státu a v naší bezpečnosti.“

Situaci v Sýrii označil izraelský premiér za tragédii a dodal, že „zásadní důležitost“ má íránský jaderný program, jehož cílem je získání jaderných zbraní. „Je to velká hrozba Izraeli, regionu a míru ve světě. Jaderný program Íránu musí být zastaven. Nemůžeme dovolit nejnebezpečnějšími režimu světa získat nejnebezpečnější zbraň světa,“ varoval.

Novoroční projev pronesl také prezident Izraele Šimon Peres, který vyjádřil naději, že příští rok bude pro obyvatele Izraele i celého světa lepší, než rok letošní.