Ministr Jan Kohout navýšil pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku

Ministr Jan Kohout navýšil pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

ministr zahraničí Jan Kohout se zástupci charitativních organizací
ministr zahraničí Jan Kohout se zástupci charitativních organizací

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout přijal dne 9. září 2013 v Černínském paláci zástupce Střediska humanitární a rozvojové pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické a Charity ČR. Po setkání ministr schválil další 4 miliony korun na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku.

Díky dotaci z humanitárního rozpočtu MZV pomáhají tyto organizace uprchlíkům ze Sýrie, kteří před pokračujícím konfliktem odešli do sousedního Jordánska. Zástupci obou organizací informovali o situaci v největším táboře pro syrské uprchlíky Zátárí i o potřebách Syřanů, kteří žijí přímo v jordánských městech a vesnicích.

Ministr Kohout ocenil práci humanitárních organizací, jež přispívají ke zmírnění utrpení civilních obětí syrského konfliktu. Požádal je o popis potřeb tam, kde působí, i jejich vlastních možností dlouhodobě. Uvedl: „Sýrie je velké téma z politického i bezpečnostního hlediska, přičemž humanitární situace obyvatelstva je nejnaléhavějším problémem, na jehož řešení s vámi chceme i nadále spolupracovat.“

Česká republika přispívá od počátku konfliktu v Sýrii na humanitární pomoc pro obyvatelstvo uvnitř země i pro syrské uprchlíky zejména v Jordánsku a Libanonu. V letošním roce bylo na zdravotní péči, přístřeší, potraviny a oděvy ve prospěch obyvatelstva Sýrie a uprchlíků v sousedních zemích z humanitárního rozpočtu MZV uvolněno již 22,75 mil. Kč.

Tato částka zahrnuje také 4 mil. Kč, které ministr Kohout schválil bezprostředně po setkání s oběma organizacemi na pokračování jejich humanitárních projektů v Jordánsku a Sýrii.

Celkový objem humanitární pomoci ČR v souvislosti s konfliktem v Sýrii v letech 2012-2013 činí 39,4 mil. Kč. Část pomoci je distribuována přímo v Sýrii, velká část uprchlíkům v sousedních státech.

Česká republika se rovněž aktivně zasazuje o zastavení násilí v Sýrii a umožnění politického řešení této krize.

Článek je tiskovou zprávou Ministerstva zahraničních věcí České republiky, publikovanou pod názvem Ministr Kohout navýšil pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku. Foto: Robert Janás.

2 komentáře u „Ministr Jan Kohout navýšil pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku“

  1. Můžmi někdo vysvětlit, co si mám představit pod pojmem politické řešení? Co to znamená? Čekat, až Asad vymlátí půlku Sýrie, nebo čekat, až to ududělají rebelové?

    1. Nemám tušení. Assadovi se v Sýrii povedla stejné prasárna (nevím, jak to říci jinak jemněji) jako kdysi Srbům v Bosně nebo Rusům v Čečensku. Nejprve silou pobít nebo do bezvýznamnosti vytlačit umírněné soupeře a pak se pasovat do role obránců proti džihádu – když už skutečně na straně soupeře naberou nejsilnější podporu radikálové, kteří ovšem jediní jsou schopní se postavit brutalitě Karadžičova/Putinova/Assadova režimu… Prostě umírněné soupeře buď zabijeme nebo zesměšníme (tím, že jejich umírněná řešení prostě nemohou vůči naší brutalitě fungovat) a pak si začneme stěžovat, že soupeři jsou nám extrémisté.

Komentáře nejsou povoleny.