Ministr Kohout jednal s izraelským ministrem o návštěvě prezidenta ČR v Izraeli

Ministr Kohout jednal s izraelským ministrem o návštěvě prezidenta ČR v Izraeli 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

1035916_971464_Jan_Kohout_01Ministr zahraničních věcí ČR Jan Kohout jednal s izraelským ministrem pro strategické záležitosti Juvalem Steinitzem. Jednání se uskutečnilo v New Yorku na okraj 68. zasedání Valného shromáždění OSN. Tématem setkání byl nejnovější vývoj v přímých jednáních, která probíhají mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou. Ministři se také věnovali přípravě blížící se návštěvy prezidenta ČR Miloše Zemana, která se zaměří na další rozvoj politických vztahů, posílení spolupráce v oblasti vědy a výzkumu a na podporu spolupráce mezi podniky.

Ministři si vyměnili názory na poslední vývoj v Sýrii i na diplomatické úsilí, které nakonec Sýrii přimělo k ochotě deklarovat zájem dostat své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu. Podobné výsledky by za splnění určitých podmínek mohl přinést i současný tlak na Írán. Izraelský partner podtrhl, že nelze připustit, aby Írán soustředěnému mezinárodnímu tlaku unikl. Není podle něho možné přijmout návrhy na řešení, které nebudou založeny na dostatečných zárukách a budou spíše připomínat Mnichovskou dohodu.

Ministr Kohout souhlasil, že s naší historickou zkušeností musíme být obezřetní. Íránský jaderný program se musí dostat pod mezinárodní kontrolu v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ujistil, že v tomto smyslu pracuje v těsné koordinaci se spojenci i Česká republika.