Slíbil Putin Íránu modernizované rakety S-300 a novou jadernou elektrárnu?

Slíbil Putin Íránu modernizované rakety S-300 a novou jadernou elektrárnu? 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

systém S-300
protiletecký raketový systém S-300

Podle předvčerejší zprávy ruského webu Kommersant měl ruský prezident Putin rozhodnout, že Rusko dodá Íránu pět protivzdušných komplexů S-300VM „Antey-2500“ (С-300ВМ „Антей-2500“, v systematice NATO SA-23 Gladiator / Giant), které jsou modifikovanou verzí systému S-300V, a to za podmínky, že Írán vůči nebude vůči Rosoboroneksportu (Рособоронэкспорт) vymáhat 4 miliardy dolarů za předchozí neuskutečněný kontrakt.

Putin měl současně slíbil výstavbu druhého bloku íránské jaderné elektrárny v Bušehru.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov (Дмитрий Сергеевич Песков) ještě téhož dne na tiskové konferenci na dotaz, zda prezident Putin (Владимир Владимирович Путин) přikázal dokončit rozpracovaný prodej S-300 do Íránu, odpověděl strohým „Ne.“

Zpráva o ruské výstavbě druhého bloku íránské jaderné elektrárny Búšehr ale popřena nebyla, naopak Putin prohlásil, že Írán má právo na mírové využití jaderné energetiky. Velký zájem o ruskou pomoc při výstavně druhého bloku dal najevo při své nedávné návštěvě Moskvy bývalý prezident Íránu Mahmúd Ahmadinežád.

Kommersant s odkazem na svůj nejmenovaný zdroj uvádí, že pro Rusko projekt v Búšehru „není zvláště ekonomicky výhodný – je spíše politický.“

Smlouvu o dodávce pěti systému S-300 po 400 milionech dolarů byl podepsán mezi Ruskem a Íránem v roce 2007. Poté co Rada bezpečnosti OSN přijala vůči Íránu sankce, zakazující dovoz některých druhů zbraní, nařídil v září 2010 tehdejší ruský prezident Dmitrij Medvěděv (Дмитрий Медведев) omezit dodávky v souladu s rezolucí OSN, čímž bylo pozastaveno plnění kontraktu s Íránem. Islámská republika poté zažalovala ruskou exportní společnost Rosoboroneksport u arbitrážního soudu v Ženevě. Rusko nabídlo v rámci jednání o smíru dodávku pěti systémů Tor-M1E (Тор-М1Э), což ale Írán odmítl.

Systém S-300VM „Antěj-2500“ je vylepšenou verzí původního S-300V.

Jednání o Búšehru i o splnění ruského závazku dodat Íránu moderní protivzdušnou obranu budouy mohli při svém prvním setkání jednat Vladimir Putin a nový íránský prezident Hasan Rouhání dnes na summitu Šanghajské konference v Biškeku.

Россия и Иран нашли оружие сближающего действия – článek Kommersant (rusky)

Песков: Путин не давал поручений по сделке с Ираном о поставках C-300 – článek RIAnovosti (rusky)

РФ планирует решить вопрос с поставками Ирану на встрече лидеров стран – článek RIAnovosti (rusky)