Technion obdržel dar od čínského podnikatele – 130 miliónů dolarů

Technion obdržel dar od čínského podnikatele – 130 miliónů dolarů 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

founder-big
Li Ka-shing

Haifský Technion, kde působí současně tři nositelé Nobelovy ceny získal od nadace magnáta z Hong Kongu Li Ka-shinga dar ve výši 130 miliónů dolarů, tato suma, která je nejvyšší sumou jakou kdy univerzita v Izraeli obdržela, má sloužit k vybudování společného projektu mezi Technionem a univerzitou Shantou v čínské provincií Guangdong. Wall Street Journal informoval, že Technion bude partnerem univerzity Shantou, které Li daroval 750 milionů dolarů z nichž se má během 30 let vybudovat technologické inovační centrum po vzoru haifského Technionu, jehož absolventi jsou úspěšnými podnikateli v mnoha start up společnostech.

Provincie Guangdong a městská rada v Shantou přispějí částkou přibližně 147 miliónů dolarů na vybudování staveb a zahájení provozu kampusu v sousedství univerzity Shantou.

article-professor
prof. Gu Peihua

Rektor univerzity Shantou  Gu Peihua řekl na ceremonii v sobotu v Tel Avivu: „Kdyby univerzity v naší provincii a v Číně byly stejně efektivní jako Technion v Izraeli, znamenalo by to skutečné urychlení rozvoje inovativní ekonomie.

Technion spolu s univerzitou Cornell zvítězil v roce 2011 v tendru na vybudování technologického výzkumného centra v New Yorku.

GOLANI
prof.  Boaz Golani

Zástupce rektora Technionu pro mezinárodní Boaz Golani vztahy řekl, že Technion se stává univerzitou  globálního významu, protože působí současně na západě v New Yorku a na východě v provincii Guangdong v Číně.

Li, který podporuje univerzity v USA, Kanadě a Velké Británii má dlouhou tradici v investování v Izraeli. Mimo jiného investoval v projektu Waze, kterou nedávno jako start up koupil Google za 1.1 miliardu dolarů. Podle tiskové správy právě zisk z této transakce posloužil jako dar Technionu.

article-initiatives
Vizualizace budoucího projektu

Fotografie ze stránek univerzity Shantou a Technionu